Viete, čo je to wakeboarding? Nemusíte sa trápiť, ak ste o ňom doteraz nepočuli. V našich končinách je to ešte stále pomerne nový šport, o ktorom veľa ľudí nevie, poprípade si ho zvyknú mýliť s inými vodnými športmi. Poďme si teda vysvetliť všetky dôležité informácie o tomto vskutku zaujímavom a mierne adrenalínovom športe.
Čo je to wakeboarding?
Wakeboarding je typ vodného športu o ktorom môžeme povedať, že je kombináciou vodného lyžovania a snowboardingu, v ktorom využijete dokonca aj surferské techniky. Možno vám teraz napadla myšlienka, komu napadlo vytvoriť takýto šport a aké má vlastne výhody? Vznik wakeboardingu je datovaný do 80. rokov minulého storočia, kedy sa práve surferi začali zaoberať myšlienkou jazdiť na vode bez potreby morských vĺn. Výhod tohto športu je naozaj veľa – preto si na svoje prídu snowboardisti, ktorým cez leto chýba board a rôzne triky, ľudia, ktorí majú radi surfovanie, avšak nemajú k dispozícií more ako aj ľudia, ktorí jednoducho milujú vodu a adrenalín! Máte dokonca na výber, či vás bude ťahať čln alebo vlek, a tí skúsenejší si môžu vyskúšať rôzne triky na prekážkach, ktoré zvyknú byť umiestnené na dráhe.
Je wakeboarding náročný?
Wakeboarding sám o sebe náročný nie je, avšak ako pri každom športe, aj tu sú určité predpoklady výhodou. Nakoľko sa jedná o vodný šport, človek by sa nemal báť vody a mal by vedieť plávať. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu alebo skvelú kondičku, avšak samozrejme ľudia, ktorí sa venujú snowboardingu majú v tomto smere výhodu, nakoľko sa tu uplatňujú techniky postoja. Najťažšia časť tohto celého je prekonať strach a uvoľniť sa, čo sú skutočne predpoklady k tomu, aby ste si wakeboarding užili a naučili sa ho. Ak sa zbavíte strachu a budete brať wakeboarding ako zábavu, už za jednu sezónu je možné na vode vyzerať ako profi jazdec a neskôr sa posunúť k prekonávaniu samého seba na rôznych dráhach a prekážkach.
WAKEBOARD kúpite aj na inSPORTline a s kupónom viete ušetriť aj desiatky €
Na väčšine miest, kde wakeboarding môžete vykonávať, sú k dispozícií vleky aj pre začiatočníkov, takže sa naozaj nie je čoho báť. A samozrejme treba počítať, že svalovica bude váš druhý kamarát na určitú dobu, kým si vaše telo zvykne na nové pohyby a celkovo záťaž, ktorú tento šport samozrejme obnáša
Ľudia si wakeboarding zvyknú mýliť s paddleboardingom, čo je veľká chyba. Zatiaľ čo wakeboarding je pomerne adrenalínový šport, paddleboarding je šport rekreačný, na ktorý nepotrebujete žiadny kurz a idete si naňho skôr oddýchnuť a zrelaxovať. Paddleboaring je vhodný pre všetky vekové kategórie, pričom wakeboarding vyhľadávajú skôr mladí ľudia alebo ľudia, ktorí vyhľadávajú neustále dobrodružstvo.
Wakeboarding sa zvykne spájať aj s pojmom snowkiteboard, pretože tieto dve aktivity sú si veľmi podobné. Jediný rozdiel je v tom, že wakeboarding vykonávate na vode za pomoci vleku alebo člnu, zatiaľ čo snowkiteabord sa, ako už z názvu vyplýva, vykonáva na snehu za pomoci padáka. Obidva športy sú pomerne fyzicky náročné.
Aké potrebujem vybavenie?
Ako sa zvykne hovoriť, každý šport niečo stojí a wakeabording nie je výnimkou. Okrem samotného wakeboardu budete potrebovať aj viazanie, prilbu, dopadovú vestu, ktorá zmierni samotný pád a samozrejme aj neoprénovú súpravu, ak plánujete vykonávať wakeboarding aj počas skorej jari alebo počas jesene. Ak vám teraz napadlo, že tento šport nie je nič pre vás, pretože samotné vybavenie na wakeboarding bude určite drahé, máme pre vás dobrú správu. Celé vybavenie môžete zohnať už aj na bazároch, za výhodnú cenu, nakoľko veci bývajú naozaj zachovalé a týmto skutkom samozrejme pomôžete aj našej krásnej planéte J.
Kam za wakeboardingom ísť?
Na rozdiel od paddleboardingu vám nebude stačiť iba voda niekde na jazere alebo priehrade. Na wakeboarding sú vytvorené špecializované miesta, ktorých na Československej scéne nájdete hodnú kopu. Medzi tie najlepšie môžeme zaradiť CITY WAKE Brno na brněnské přehradě, kde okrem wakeboardingu funguje aj vodné lyžovanie a paddleboarding. Výhodou je, že CITY WAKE organizuje aj rôzne jednodňové zájazdy autobusom na tie najlepšie vleky v Československu. Ďalším skvelým miestom je aj Wakeboarding na Matyldě alebo Wakepark Merkur, ktorý organizuje aj Wake Kemp ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Čo sa týka slovenskej scény, máme tu Wakepark Banská Bystrica, kde sa v roku 2015 po prvýkrát udial Slovenský pohár vo wakeboardingu. Wake & Ski Park Košice je ďalšie pomerne obľúbené miesto, kde učia už aj malé deti skúsení tréneri a športovci wakeboarding. Miest je mnoho, stačí si len vybrať to, ktoré vás najviac zaujme.
Naši úspešní športovci
Jedna z úspešných športovkýň je samozrejme Zuzka Vráblová, ktorej kariéra sa začala už vo veku 8 rokov, kedy sa venovala vodnému lyžovaniu a neskôr sa dostala aj ku snowboardingu, v ktorom sa zúčastnila aj juniorských MS v snowboardcrosse. Počas jazdenia žiaľ utrpela zranenie. Neskôr sa avšak vďaka komunite z košického vodnolyžiarského vleku dozvedela o wakeskatingu, čomu sa teraz naplno venuje.
Patrik Hanes je chalan, ktorý sa wakeboardingu venuje už od 14 rokov. Raz sa zúčastnil Plastic Playground pretekov v Londýne, ktorý je založený čisto na prekážkach a ktorých sa pravidelne zúčastňujú najlepší svetoví jazdci. Okrem toho je 4x majstrom Českej republiky a 3x víťazov Golden Wake Tour.
Wakeboarding je naozaj zaujímavý šport, ktorý sa minimálne oplatí aspoň vyskúšať napríklad v Bratislave. Okrem toho, že si užijete veľa zábavy, adrenalínu a vyskúšate niečo úplne nové, wakeboardingom si dokážete, že strach sa oplatí prekonávať!