NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Rozmýšľate, ako sa obliecť na bicykel počas prechodného obdobia? Poradíme Vám!

Prechodné obdobie, jar a jeseň, je pre cyklistov výzvou. Teplota sa môže rýchlo meniť a počasie môže byť nepredvídateľné. Ako sa teda obliecť, aby ste boli v pohode a zároveň chránení pred nepriazňou počasia?

Vrstvenie je kľúčom k príjemnej jazde

Rozlúčte sa s hrubými bundami, ktoré vás síce zahrejú, ale pri vyšších stupňoch upečú. Vrstvenie je základom. Oblečte sa do viacerých tenkých vrstiev, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať podľa teploty. Ak pocitíte, že vám je teplo, rozopnete si bundu alebo zvlečiete vestu. Ak vás zastihne chladnejší vzduch, stredná vrstva vám poskytne okamžitú izoláciu.

Základná vrstva

Prvá vrstva, ktorá prilieha k telu, by mala byť vyrobená z priedušných materiálov, ako je polyester alebo nylon. Termoprádlo z týchto materiálov odvádza pot od tela a udrží vás v suchu. Bavlna síce na chvíľu zahreje, ale rýchlo nasaje pot a budete prepotení a môžete prechladnúť. Pre chladnejšie rána zvoľte základnú vrstvu s dlhým rukávom. V teplejšom počasí postačí aj tielko alebo tričko s krátkym rukávom.

Stredná vrstva

Stredná vrstva by mala slúžiť ako izolácia. Flísová bunda alebo vesta je klasikou, ktorá vás zahreje aj v chladnejšom počasí. Ak plánujete dlhšiu jazdu v tomto období, nezabudnite na ľahkú mikinu alebo pulóver. Tenká stredná vrstva sa ľahko zmestí do zadného vrecka dresu, takže ju môžete vytiahnuť v prípade potreby.

Vrchná vrstva

Vonkajšia vrstva by mala byť vetru a vodeodolná. Bunda s membránou Gore-Tex alebo podobnou technológiou vás ochráni pred dažďom a nápormi vetra. V teplejšom prechodnom období postačí aj ľahká vetrovka. Pri výbere vrchnej vrstvy dbajte na jej priedušnosť. Potrebujete totiž zostať v suchu nielen zvonku, ale aj zvnútra. Vyberte si vrchnú vrstvu v jasných farbách alebo s reflexnými prvkami, aby ste boli pre ostatných účastníkov premávky dobre viditeľní.

Nezabudnite na detaily

  • Rukavice – V chladnejšom počasí zvoľte rukavice s dlhšími prstami.
  • Čiapka – Vyberte si čiapku z priedušného materiálu, ktorá odvádza pot.
  • Okuliare – Chránia oči nielen pred slnkom, ale aj pred prachom a hmyzom.
  • Návleky na nohy – V teplejšom počasí môžete zvoliť aj návleky z tenšieho materiálu.

Jazda na bicykli v prechodnom období môže byť jedným z najkrajších cyklistických zážitkov. So správnym oblečením si môžete naplno vychutnať čaro premenlivých mesiacov a prekonať ich štýlovo a pohodlne. Šťastnú a bezpečnú jazdu!

Podobné články
Šport

Ako vybrať prvý bicykel

Uvažujete nad kúpou prvého bicykla pre svojho potomka? Tak to by ste sa najskôr mali zorientovať v cyklistickom svete a zistiť, ktoré…
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…
Šport

Pravidelné behanie zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Zdravý beh je dôležitou súčasťou udržiavania dobrej fyzičky a aktívneho životného štýlu. Pomáha nielen zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, ale aj posilňovať svaly a…