NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Ako vybrať prvý bicykel

Uvažujete nad kúpou prvého bicykla pre svojho potomka? Tak to by ste sa najskôr mali zorientovať v cyklistickom svete a zistiť, ktoré bicykle sú vhodné na začiatok a ktoré radšej nechať na neskôr . V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko o tom, ako vybrať prvý bicykel.

Správny čas na kúpu prvého bicykla je okolo tretieho roku. To už je vek, kedy dieťa zvládne jednoduché pohyby na bicykli a koordináciu. Určite však pomôže, ak už dieťa zvláda jazdu na odrážadle a získalo balans. Často je to lepšie ako bicykel s pomocnými kolieskami. A pri rozhodovaní, či už je čas na prvý ozajstný bicykel, je to významnejší faktor ako vek.

Nekupujte zbytočne väčší bicykel

Myšlienka je dobrá – kúpim väčší bicykel, ktorý dieťaťu vydrží niekoľko rokov. Realita je však iná. Dieťa manipulácia s veľkým a preňho ťažkým bicyklom nebude baviť. Bicykle pre deti majú mať veľkosť tak akurát. Malý aj veľký bicykel je problém. Špeciálne pri prvom bicykli dieťa musí byť schopné bezpečne celými chodidlami dotiahnuť na zem.

Ako zistiť správnu veľkosť? Pre cyklistov-začiatočníkov sú vhodné veľkosti kolies 12”, 14” a 16”. Pre porovnanie dieťa vo veku okolo 14 rokov potrebuje obvykle 26” kolesá. Ak máte dieťa pri kúpe bicykla so sebou, nechajte ho, nech sa postaví nad bicykel. Medzi rámom a rozkrokom by malo byť ideálne 5 cm. V prípade kúpy cez internet sa berie do úvahy vnútorná dĺžka nohy. Ktorá veľkosť je pre vaše dieťa vhodná, zistíte podľa tabuľky výrobcov.

Keď na ňom dieťa začne krčiť nohy, je čas na väčší bicykel.

Deti potrebujú ľahké bicykle

Nielen veľkosť, ale aj váha bicykla je rozhodujúcim faktorom. Ideálne by hmotnosť bicykla mala byť maximálne do 30 % hmotnosti dieťaťa. Závisí od toho, ako si dieťa bude jazdu na bicykli užívať a koľko kilometrov dokáže najazdiť. Navyše zo začiatku budete veľa bicykel nosiť práve vy, takže jeho hmotnosť bude mať vplyv aj na vás.

Spoľahlivé brzdy

Na väčšine detských bicykloch je možné brzdiť pedálmi. Ideálne však je, ak bicykel má brzdy na riadidlách. Mali by byť spoľahlivo funkčné a zároveň ľahko stlačiteľné. Predsa len malou detskou rukou sa ťažšie stláča.

Myslite na bezpečnosť

Nezabúdajte, že s bicyklom ide ruka v ruke aj prilba, ktorej nosenie je do 18 rokov povinné zo zákona. Štatistiky úrazov sú dôkazom toho, že dobrá prilba dokáže zabrániť mnohým vážnym poraneniam hlavy. Jej dôležitosť netreba podceňovať a nosiť pri jazde na bicykli aj v okolí domu. Najlepšie je, ak sa dieťa naučí ju nosiť už na odrážadle, pri bicykli to bude brať už ako samozrejmosť.

Zdroj foto: Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

Podobné články
Šport

Rozmýšľate, ako sa obliecť na bicykel počas prechodného obdobia? Poradíme Vám!

Prechodné obdobie, jar a jeseň, je pre cyklistov výzvou. Teplota sa môže rýchlo meniť a počasie môže byť nepredvídateľné. Ako sa teda…
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…
Šport

Pravidelné behanie zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Zdravý beh je dôležitou súčasťou udržiavania dobrej fyzičky a aktívneho životného štýlu. Pomáha nielen zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, ale aj posilňovať svaly a…