NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

História 213 TV

História televízie 213 je veľmi krátka. Slovenský športovo-kultúrny TV kanál sa nedožil ani dvoch rokov fungovania. Za ten čas sa však snažil naplno plniť všetky svoje odvážne ambície, čo však nebolo jednoduché.

Pravidelné vysielanie odštartovalo 1. októbra 2016 o 19:00 hod prostredníctvom káblovej televízie a satelitov Astra a Thor. Sledovať ste 213-ku mohli v SD, HD a 4K kvalite.

Ambiciózna programová štruktúra

Už z názvu televízie, ktorý mal symbolizovať športové stupne víťazov, vyplývalo, že primárnym cieľom bude prinášať divákom športové prenosy, spravodajstvo a publicistiku. 213 TV si dala za cieľ priniesť do našich obývačiek predovšetkým viac slovenského športu.

Dôraz bol na slovenskú futbalovú Fortuna ligu, hokejovú Tipsport ligu, najvyššie basketbalové a hádzanárske súťaže mužov a žien, vysielal sa hokejbal, dostihy, vodné pólo, rôzne prenosy zo slovenského motoršportu a okrem toho aj vlastné publicistické magazíny či príležitostne aj kultúrne programy.

Prvý priamy prenos, ktorý mohli diváci na 213 TV sledovať, bol fortunaligový zápas medzi AS Trenčín a Tatranom Prešov už 2. októbra 2016, teda druhý deň vysielania. Vďaka dohode s Pro-Hokejom sa 16. novembra k futbalu pridal aj hokej a televízia odštartovala priame prenosy Tipsport ligy súbojom Banskej Bystrice s Košicami.

K tomu sa pridružili tematické relácie ako futbalová „Naša liga“ a tiež basketbalový magazín „Spod košov“.

Športovej publicistike dominoval magazín „Stvorení pre šport“, ktorý moderoval Viťazoslav Chrappa. Obsah bol veľmi zaujímavý. Program sa snažil divákom priblížiť jednotlivé športy zblízka, prinášal prínosné informácie a poznatky o funkčnosti ľudského tela pri tréningoch a pohybových aktivitách, propagoval a vysvetľoval zdravú výživu, či jednoducho ukazoval ľuďom rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času.

Relácia „Tempo v nás“ bola o rozhovoroch so zaujímavými športovými osobnosťami, magazín „Introspektívy“ zase prinášal interview s kultúrnymi osobnosťami a umelcami. Podobne zameraná, i keď viac na zaujímavosti zo sveta bola aj relácia „Zvuky ciest“.

Začiatok konca

Riaditeľom televízie bol od jej spustenia Jaroslav Jánošík. Licenciu vlastnila pôvodne spoločnosť Elements Channel. Keď sa však v lete 2017 novým majiteľom stala firma VV Invest Admin, ktorá sa neskôr premenovala na 213 Media, nastali problémy s pridelením licencie, viazli rozhovory s novými investormi, začali meškať výplaty a v novembri 2017 sa tak viacerí zamestnanci na čele so šéfredaktorom Reném Sternom rozhodli podať výpovede.

Televízia prešla do akéhosi úsporného alebo núdzového režimu. Vysielanie športových prenosov sa na konci roku 2017 obmedzilo na minimum, v programe začali kolovať staré reprízy a ambiciózny projekt začal strácať dych.

Riaditeľ Jaroslav Jánošík, ktorý sa na jeseň 2017 stal aj spolumajiteľom televízie, spočiatku hovoril o tom, že situáciu má pod kontrolou a že sa všetko do niekoľkých týždňov vyrieši. Avšak upokojujúce vyhlásenia o tom, že meškajúce výplaty budú uhradené a fungovanie televízie sa vráti do normálu, situáciu nijako nezachránili.

Posledný deň

Na začiatku roka 2018, hneď počas prvých januárových dní, viacerí diváci zaznamenali výpadok televízie. Riaditeľ Jánošík síce stále upokojoval, že ide len o problém s licenciou, po vyriešení ktorého sa vysielanie určite obnoví, avšak nebola to pravda.

213 TV ukončila distribúciu na slovenskom aj českom satelite, vyradili ju napr. aj z ponuky Magio TV a 4. január 2018 bol posledným dňom jej vysielania.

Čo položilo ambiciózny a spočiatku dobre rozbehnutý projekt? Podľa bývalých zamestnancov sa najprv pôvodný majiteľ sťažoval na príliš vysoké prevádzkové náklady, ktoré žiadal znížiť. Po príchode nového vlastníka nastal legislatívny problém s pridelením licencie de facto novému subjektu a tiež sa nepodarilo dohodnúť so žiadnym investorom, ktorý by bol ochotný potiahnuť náklady a počkať na to, kým projekt nadobudne zisky.

Na samom konci pôsobenia 213-ky ešte Slovensko obletela správa, že televízia dostane novú finančnú injekciu, ktorá ju zachráni, avšak nič také sa nestalo.

Podobné články
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…
Iné články

Čo je membrána v oblečení a ako funguje?

Membránové materiály v športovom oblečení predstavujú významný aspekt, ktorý ovplyvňuje pohodlie a výkon pri rôznych klimatických podmienkach. Poďme sa pozrieť na to,…
Iné články

Antioxidanty: Molekuly chrániace naše zdravie

Antioxidanty sú pre naše telo nenahraditeľné látky, ktoré majú mnoho pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Na čo sú dobré a ako ich…