Ak na svojej fyzickej forme tvrdo pracujete, isto viete, že je výsledkom mnohých premenných. Nestačí iba cvičiť, ak máte denne na stole fast food. A zvyčajne nestačí iba správne jesť, ak chcete mať vyrysované svalstvo alebo skvelú kondíciu. Výživa športovca je v mnohých ohľadoch prísna, no zároveň môže byť mimoriadne bohatá – nielen na kľúčové živiny, ale aj rozmanitosť chutí, vďaka ktorým budete mať z jedla skutočnú radosť. Aké potraviny patria do jedálnička športovca, ktorý chce dosahovať čoraz lepšie výsledky?
Bobuľové ovocie
Maliny, černice a čučoriedky síce vyzerajú nenápadne, no ukrýva sa v nich koncentrovaná sila prírody, ktorú ocení každý športovec. Sú bohaté na antioxidanty, ktoré je vhodné dopĺňať po každom tréningu. Čím tmavšia farba, tým vyšší obsah zlúčenín, ktoré efektívne bojujú proti oxidačnému stresu. Jeho hladina v tele stúpa najmä po namáhavých aktivitách.
Banány
Banány si u športovo založených ľudí získali dobré meno. Predstavujú zdravý zdroj sacharidov, ktorý organizmu po tréningu dodáva kľúčové elektrolyty – horčík a draslík. Lepšie sa tak vysporiadate so stratami po cvičení a vyhnete sa nepríjemným kŕčom.
Losos
Chudé bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, rýchla príprava a lahodná chuť – nečudo, že je losos jedným z favoritov v jedálničkoch aktívnych ľudí. Obsahuje látky, ktoré tlmia zápal a podporujú zdravú srdcovo-cievnu aktivitu.
Brokolica
Aké by to bolo perfektné, keby mali v školských jedálňach prípravu brokolice zvládnutú na jednotku! Existuje niekoľko trikov, ako uvariť brokolicu do chrumkava, a pritom zachovať jej farbu. Potom môže naplno ukázať svoj potenciál a konečne zachutiť. Dodáva totiž telu kyselinu listovú, horčík, vitamíny skupiny B aj cenný vitamín K, ktorý je dôležitý pre krvotvorbu a udržanie zdravých kostí.
Orechy
Vo všeobecnosti pre orechy platí, že sú plné zdravých tukov, vlákniny, bielkovín, horčíka a vitamínu E. Výborne sa hodia na doplnenie cereálií, jogurtu alebo si iba za hrsť pribaľte do vrecka a hoďte do športovej tašky. Ideálne ako zdravý zdroj energie po tréningu!
Ovsené vločky
Zrejme každý pozná ovsené vločky, ktoré sa dajú pripraviť na desiatky chutných spôsobov. Preto je dobré zoznámiť sa s ich prednosťami. Obsahujú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a stabilizovať cholesterol. Navodzujú dlhý pocit sýtosti a sú cenným zdrojom hodnotných minerálov, najmä horčíka, zinku, mangánu, selénu a železa.
Batáty
Variť, piecť, grilovať – to všetko sú spôsoby, ako chutne pripraviť batáty, inak nazývané aj sladké zemiaky. Majú nižší glykemický index (ako bežné zemiaky), vysoký obsah vlákniny a obsahujú vitamíny A, B6, C, E a minerály ako meď a horčík. Ak potrebujete urýchliť regeneráciu po športovom výkone, batáty sa oplatí zaradiť do jedálnička.
Grécky jogurt
Grécky jogurt je chutný, ľahko stráviteľný, obsahuje probiotiká a veľa bielkovín, ktoré sú prospešné pre budovanie svalovej hmoty. Je zdrojom vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí. Ako jesť grécky jogurt, aby to nebola nuda? Zafunguje s bobuľovým ovocím, ovsenými vločkami a orechmi. Po dochutení bylinkami sa z neho stane dip ako stvorený k batátovým hranolkám.
Fazuľa
Pri predstave využitia fazule skončia mnohí z nás pri výdatnej fazuľovej polievke alebo hustom prívarku. To by však bola škoda, pretože fazuľa je významným zdrojom rastlinných bielkovín (až 20 g bielkovín na 100 g), pričom neobsahuje skoro žiaden tuk naviac. Okrem fazule obyčajnej vyskúšajte napríklad fazuľu mungo, fazuľu pinto, fazuľu adzuki. Použiť sa dajú do šalátov, v pomixovanej podobe aj ako základ fit placiek.
Čerešne
Čerešne sa považujú sa výnimočnú vitamínovú bombu. Stali sa mimoriadne obľúbené najmä u cyklistov a bežcov. Popíjanie čerešňovej šťavy účinne pomáha pri svalovej horúčke a znižuje riziko poškodenia svalov pri dlhodobom preťažovaní. Azda jediná chyba – sezóna lokálne dozrievajúcich čerešní u nás krátka.