NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako si zriadiť doma kútik na cvičenie

Už žiadne výhovorky! Cvičiť môžete aj doma. Stroje na cvičenie, ktoré vám s kondíciou alebo naberaním svalovej hmoty pomôžu, v dome veľa miesta nezaberú. Rozhodnite sa, čo od cvičenia očakávate a výber fitness pomôcok tomu prispôsobte. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si doma zriadiť kútik na cvičenie, aby ste mali z každého pohybu naozaj radosť.

Domáce fitness centrum a výhody, ktoré prináša

Prvá investícia do domáceho fitness centra je možno trochu vyššia, ale z dlhodobého hľadiska prináša množstvo výhod a jej návratnosť je dosť rýchla. Neplatíte žiadne mesačné poplatky. Nikam necestujete. Nepotrebujete tankovať, ani parkovať. Tieto vedľajšie náklady si často neuvedomujeme. Otváracie hodiny neexistujú. Ste doma. Cvičíte vtedy, keď vy chcete. Aj počas sviatkov. Ani nepriaznivé počasie vás nezastaví. Nikto na vás krivo nepozerá. Jediná osoba, ktorú vidíte ste vy v zrkadle. Vaše domáce fitness centrum, vaša hudba, vaše podmienky.

Funkčné a estetické zároveň

Fitness pomôcky kupujete preto, že chcete cvičiť a vyzerať dobre. Majú byť predovšetkým funkčné, ale nič im nebráni aj dobre vyzerať. Do zariadenia domácnosti majú zapadnúť tak, aby zbytočne nepriťahovali pozornosť. Najmä vtedy, keď si domácim fitness centrom nemôžete dovoliť obsadiť celú izbu. Kút, ktorý ste si na cvičenie vyčlenili, oddeľte aspoň opticky. Moderné tapety vám pomôžu vytvoriť priestor, v ktorom dostane zabrať vaše telo, a oddýchne si vaša duša. Vyberte si motív, ktorý vo vás vzbudzuje pocit šťastia a endorfínov, ktoré produkuje náš mozog, sa bude počas cvičenia vyplavovať ešte viac.

Nevenujte sa “len” cvičeniu

Medzi najobľúbenejšie pomôcky na cvičenie patrí cyklotrenažér. Umiestnite ho do obývačky. Nezaberie v nej veľa miesta a cvičeniu sa na ňom môžete venovať aj pri pozeraní svojho obľúbeného seriálu. Okrem toho, budete vedieť, čo sa okolo vás deje. Vyrábajú sa v modernom a štýlovom dizajne. Farebne ho prepojte s doplnkami, ktoré v obývačke máte a nadobudnete pocit, že tam jednoducho patrí. Nezabúdajte, že po cvičení musíte poriadne vyvetrať. Umiestnite trenažér do blízkosti okna a okrem čerstvého vzduchu pri cvičení využijete aj množstvo denného svetla.

Je lepšie, keď ich máte každý deň na očiach

Spálňa je na cvičenie a uloženie pomôcok na cvičenie tiež vhodné miesto, ale keď ich nebudete mať na očiach, cvičiť nebudete tak často, ako teraz plánujete. Činky a ostatné fitness pomôcky skryjete pod posteľ a samého seba presvedčíte, že dnes sa vám neoplatí ich vyťahovať. Spálňu si spájame s oddychom a spánkom. Nie s cvičením. Minimálne z cyklotrenažéra sa v spálni rýchlo stane nemý sluha. Zaručene unesie všetko oblečenie, ktoré ste na sebe tento týždeň mali.

Nie je to len o výbave na cvičenie

Do kútika na cvičenie zaveste policu. Môže byť aj dizajnová. Uterák, fľašu na vodu, či expandery na cvičenie niekde uložiť treba. Zásuvka na napájanie aeróbnych trenažérov musí byť blízko. Kábel natiahnutý cez celú izbu nie je práve očarujúcim bytovým doplnkom. Na podlahu dajte záťažový koberec, aby ste ju nepoškodili. Nikdy neviete, čo pri cvičení skončí na zemi. V prípade potreby ho zrolujete a skryjete za sedačku. Výborným spoločníkom pri cvičení je zrkadlo. Priestor opticky zväčší a vás motivuje k lepším výkonom.

Fitness pomôcky, ktoré určite využijete

Nenakupujte bezhlavo. Stroje, ktoré vás zaujali a správne prevádzanie cvikov si vyskúšajte vo fitness centre. Uistite sa, že to doma zvládnete a kúpte len to, na čom sa vám cvičí najlepšie. Ostatnú výbavu kúpite postupne. Dôležité je začať.

Možno sa k vám časom niekto pridá

Muži najčastejšie cvičia s činkami, hriadeľom a kotúčmi rôznej hmotnosti. Posilňovacia lavica a posilňovacia veža im nesmie chýbať. Univerzálnejšie stroje na cvičenie budete ťažko hľadať. Ženy uprednostňujú jednoručky a multifunkčnú posilňovaciu vežu, ale najviac energie spália na cyklotrenažéry alebo eliptickom trenažéry. Pri výbere pomôcok na cvičenie nezabudnite, že je viac ako pravdepodobné, že ich nebudete používať sami. Možno sa vám podarí namotivovať aj ostatných členov domácnosti a budete sa podporovať navzájom.

Foto: Unsplash.com

Podobné články
Cvičenie

Aké sú benefity pole dance?

Pole dance, kedysi spájaný predovšetkým s nočnými klubmi, prešiel v posledných desaťročiach významnou premenou. Dnes je uznávaný ako bežná forma fitness a…
Cvičenie

Prečo cvičenie spôsobuje zlepšenie nálady?

Cvičenie nie je len o fyzickej kondícii, ale má tiež výrazný vplyv na našu psychickú pohodu a náladu. Ak sa cítite smutní,…
Cvičenie

S pilatesom k silnejšiemu a flexibilnejšiemu telu

Ak hľadáte účinný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, získať väčšiu flexibilitu a posilniť svoje telo, nemusíte hľadať ďaleko. Pilates, revolučný cvičebný…