NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Motivácia je základ: 3 tipy ako sa “donútiť” k pravidelnému cvičeniu

Poznáte to. V začiatkoch cvičenia je motivácia veľká. No postupne prídu prvé sklamania či časové prekážky a motivácia sa postupne vyparí. Ako vydržať krízu a vytvoriť si z cvičenia zvyk? Skúste niektorý z nasledujúcich 3 tipov alebo najlepšie rovno všetky.

Určite si svoje prečo a stanovte reálne ciele

Aký je váš cieľ prečo začínate s cvičením? Je ním chudnutie? Zdravie? Zamyslite sa nad hlavnou motiváciou, ktorá vás vedie k cvičeniu a následne si ju rozdeľte na menšie prečo. Je vašou motiváciou zdravie? Prečo by ste mali dnes cvičiť? Pretože vám to zlepší zlú náladu? Pretože ste celý deň sedeli a bolesti chrbta sa neúprosne ozývajú?

Každý veľký dôvod na cvičenie, ktorý ste si stanovili, je možné rozbiť na malé dôvody, ktoré viete presne napasovať na daný deň. Naučte sa každý deň, kedy je motivácia do cvičenia malá a musíte sa nútiť, odpovedať si na mieru ušitým dôvodom prečo presne pre daný deň.

Podobne si môžete rozdeliť aj veľký cieľ, ktorý od cvičenia očakávate na menšie čiastkové ciele. Je vaším cieľom schudnúť 10 kg? Rozdeľte svoj cieľ na menšie ciele na jednotlivé týždne. Cieľ cvičenia sa vám potom nebude zdať tak vzdialený a ľahšie sa motivujete k jeho naplneniu. Pozor však, aby cieľ bol naozaj reálny. Nereálny cieľ, ktorý sa vám nepodarí naplniť, bude mať presne opačný efekt, než od stanoveného cieľa očakávate – stratu motivácie.

Zakúpte si permanentku do fitness centra, štýlové oblečenie či vybavenie na cvičenie

Štýlové oblečenie na cvičenie je veľkou motiváciou najmä pre nežnejšie pohlavie. No peniaze investované do permanentky či výbavy na cvičenie vedia motivovať aj silných mužov. Predsa len, ak už sme raz za niečo utratili peniaze, mali by sme to aj využívať, v opačnom prípade sme ich utratili úplne zbytočne.

Ak teda ešte len s cvičením začínate a spoliehate sa na jednorazové vstupy, veď predsa tak môžete prísť cvičiť kedy vám to vyhovuje a ak nepríde nič sa nedeje, skúste si kúpiť permanentku. Takto jednorazovo v prepočte zaplatíte v závislosti od konkrétneho fitness centra minimálne za 10 vstupov. Svoje vstupy si následne zodpovedne vopred rozplánujte, zaznačte do kalendára, ideálne aj s pripomienkou, a snažte sa ich striktne držať.

Naše telo je vysoko návykové a vďaka pravidelnosti už bude čoskoro samo očakávať v danom čase nejaký druh aktivity. Tréning bude preto čoraz ťažšie vynechať a navyše sa budete naň aj tešiť.

Ak cvičíte doma, je to s udržaním motivácie o niečo zložitejšie. No aj tu vám môže pomôcť prvotná motivácia, ktorou môže byť napríklad aj investovaná suma. Nakúpte si na začiatok domov potrebnú výbavu, ktorá nemusí byť najkvalitnejšia a najdrahšia ale mala by byť v dostatočnej kvalite a cene, aby do cvičenia motivovala. Rozumnou voľbou bude v tomto prípade vybavenie na cvičenie ktoré nájdete v Kaufland letáku. Športové vybavenie ktoré môžete kúpiť v Kauflande spĺňa vyššie spomenuté parametre a je teda ideálnou voľbou pre začiatočníkov.

Tešte sa z každého úspechu, aj toho najmenšieho

Nič človeka nemotivuje viac ako úspech. Sledujte preto pri cvičení každý svoj progres a patrične ho oslávte. Spravili ste dnes o jeden drep viac ako minule? Paráda! Odbehli ste o pár metrov viac? Len tak ďalej. Nebojte sa pochváliť za každú maličkosť. Úspech sa predsa u každého rodí pomaly. Dôležité je to nevzdať a snažiť sa.

So sledovaním a oslavou úspechov vám môžu pomôcť aj rôzne fitness aplikácie, či smart hodinky. Vďaka týmto zariadeniam si viete porovnávať svoje úspechy aj s kamarátmi a inými ľuďmi. Môžete tak spoločne prekonávať sami seba a ťahať sa. Správny sparing partner je výbornou motiváciou, aj keď spoločne necvičíte fyzicky, ale napríklad len virtuálne.

Každá športová aktivita je vždy lepšia ako žiadna aktivita. Nebuďte na seba príliš prísni, ak jeden deň budete vaše cvičenie menej výkonné ako iný. Je to prirodzené. Každý deň sme mali počas dňa inú aktivitu, sme inak vyčerpaní fyzicky aj psychicky a naše telo nie je naprogramovaný stroj. Dôležité je, že ste mali dostatok motivácie cvičenie nevynechať. Pochvala za to, že ste napriek zlému dňu cvičenie nevynechali, vám z hľadiska dlhodobej motivácie určite prospeje viac, ako trápenie sa preto, že váš výkon bol daný deň slabší.

Podobné články
Cvičenie

Aké sú benefity pole dance?

Pole dance, kedysi spájaný predovšetkým s nočnými klubmi, prešiel v posledných desaťročiach významnou premenou. Dnes je uznávaný ako bežná forma fitness a…
Cvičenie

Prečo cvičenie spôsobuje zlepšenie nálady?

Cvičenie nie je len o fyzickej kondícii, ale má tiež výrazný vplyv na našu psychickú pohodu a náladu. Ak sa cítite smutní,…
Cvičenie

S pilatesom k silnejšiemu a flexibilnejšiemu telu

Ak hľadáte účinný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, získať väčšiu flexibilitu a posilniť svoje telo, nemusíte hľadať ďaleko. Pilates, revolučný cvičebný…