NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako sa vyzbrojiť na horský beh?

Behanie je jedným z ideálnych športov pre začiatočníkov. Stačí vám naň dobrá obuv, žiadne iné špeciálne oblečenie nie je potrebné. Iné to však je, keď sa chystáte behať v horskom teréne.

Horský beh je beh v prírode, často v nerovnom teréne lesov, lúk a skál. Preto sa odporúča, aby ho praktizovali skôr skúsenejší bežci. Začiatočník by si mohol ublížiť. Navyše, ak sa chystáte na horský beh, mali by ste mať aj zopár šikovných vecičiek a správne športové oblečenie.

Správna obuv je základ

Základom všetkého je vždy správna obuv. Pri výbere tenisiek vhodných na horský, terénny beh nestačí stráviť len pár minút. Je potrebné investovať do riadnych tenisiek, najlepšie s mäkšou podošvou, ktorá sa ľahšie prispôsobí terénu a lepšie priľne k povrchu. Vďaka tomu tenisky zabránia pošmyknutiu aj vo vlhkom teréne. Rovnako nie je nutné, aby mali tenisky hrubú tlmiacu vrstvu – na rozdiel od behu po spevnených cestách horský terén nie je taký tvrdý.

Nepodceňte oblečenie

V prípade športového oblečenia na horský beh stavte na to funkčné. To rýchlo odvádza pot a udrží vás v teple aj v chladnejšom počasí, prípadne vás, naopak, dokáže aj schladiť. Myslite na to, že oblečenie by malo byť priedušné. Pre všetky prípady majte so sebou aj nepremokavú bundu a pri dlhších behoch nezabudnite na kompresnú bielizeň.

Na dlhý beh voľte vestu

Bežecká vesta je na dlhé behy nanajvýš praktickým kúskom. Má veľa vreciek, ktoré môžete využiť napríklad na hydrovak, rôzne energetické tyčinky, telefón, kľúče či doklady a iné nutnosti. Väčšia vesta alebo bežecký batoh dokážu pojať aj lekárničku a náhradné oblečenie, čo sa v teréne vždy zíde.

Nezabúdajte na ochranu očí

Slnečné bežecké okuliare by mali byť povinnou výbavou. Rovnako pokrývka hlavy. Najmä v letných mesiacoch sa tak vyhnete úpalu a ochránite oči pred nepríjemným ostrým horským slnkom. Okuliare navyše vyrovnajú kontrasty, takže s nimi perfektne uvidíte a vďaka tomu, že sú špeciálne prispôsobené na šport, vás nebudú tlačiť ani sa pri behu skĺzavať.

Zdroj obrázku: Dmitry Molchanov / Shutterstock.com

Podobné články
Cvičenie

Prechádzka ako denný rituál

Prechádzka je pre naše telo najprirodzenejšia aktivita, ktorá má výrazné pozitívne účinky na naše telo a duševné zdravie. Pomáha nám sa zbaviť…
Cvičenie

Jóga - cesta k harmónii tela a mysle

Hľadanie spôsobov, ako zlepšiť svoje zdravie a duševný stav, je stále populárnejšie. Jedným z najúčinnejších a osvedčených spôsobov je cvičenie jógy. Jóga…
Cvičenie

Všetko, čo potrebujete vedieť o regenerácii a pomeru cvičenia pre najlepšie výsledky

Cvičenie je nevyhnutné pre zdravý životný štýl aktívneho človeka. No aby sme dosiahli maximálne výsledky z cvičenia, musíme sa zamerať aj na…