NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako sa vyzbrojiť na horský beh?

Behanie je jedným z ideálnych športov pre začiatočníkov. Stačí vám naň dobrá obuv, žiadne iné špeciálne oblečenie nie je potrebné. Iné to však je, keď sa chystáte behať v horskom teréne.

Horský beh je beh v prírode, často v nerovnom teréne lesov, lúk a skál. Preto sa odporúča, aby ho praktizovali skôr skúsenejší bežci. Začiatočník by si mohol ublížiť. Navyše, ak sa chystáte na horský beh, mali by ste mať aj zopár šikovných vecičiek a správne športové oblečenie.

Správna obuv je základ

Základom všetkého je vždy správna obuv. Pri výbere tenisiek vhodných na horský, terénny beh nestačí stráviť len pár minút. Je potrebné investovať do riadnych tenisiek, najlepšie s mäkšou podošvou, ktorá sa ľahšie prispôsobí terénu a lepšie priľne k povrchu. Vďaka tomu tenisky zabránia pošmyknutiu aj vo vlhkom teréne. Rovnako nie je nutné, aby mali tenisky hrubú tlmiacu vrstvu – na rozdiel od behu po spevnených cestách horský terén nie je taký tvrdý.

Nepodceňte oblečenie

V prípade športového oblečenia na horský beh stavte na to funkčné. To rýchlo odvádza pot a udrží vás v teple aj v chladnejšom počasí, prípadne vás, naopak, dokáže aj schladiť. Myslite na to, že oblečenie by malo byť priedušné. Pre všetky prípady majte so sebou aj nepremokavú bundu a pri dlhších behoch nezabudnite na kompresnú bielizeň.

Na dlhý beh voľte vestu

Bežecká vesta je na dlhé behy nanajvýš praktickým kúskom. Má veľa vreciek, ktoré môžete využiť napríklad na hydrovak, rôzne energetické tyčinky, telefón, kľúče či doklady a iné nutnosti. Väčšia vesta alebo bežecký batoh dokážu pojať aj lekárničku a náhradné oblečenie, čo sa v teréne vždy zíde.

Nezabúdajte na ochranu očí

Slnečné bežecké okuliare by mali byť povinnou výbavou. Rovnako pokrývka hlavy. Najmä v letných mesiacoch sa tak vyhnete úpalu a ochránite oči pred nepríjemným ostrým horským slnkom. Okuliare navyše vyrovnajú kontrasty, takže s nimi perfektne uvidíte a vďaka tomu, že sú špeciálne prispôsobené na šport, vás nebudú tlačiť ani sa pri behu skĺzavať.

Zdroj obrázku: Dmitry Molchanov / Shutterstock.com

Podobné články
Cvičenie

Cvičenie so štýlom - sprievodca najmodernejším oblečením na cvičenie

Hľadáte kvalitné oblečenie, ktoré dokáže držať krok s vaším aktívnym životným štýlom? Nehľadajte nič iné ako Under Armour! Od športového oblečenia až…
Cvičenie

Ako sa zregenerovať po tréningu? Spánkom v kvalitnej posteli!

Hovorí sa, že tréning robí majstra a určite je na tom veľký kus pravdy. Lenže nemenej dôležitá je regenerácia, ktorá sa niekedy podceňuje….
Cvičenie

Ako vybrať pohodlnú trekingovú obuv pre ženu?

Trekingové topánky sú jedným zo základných kúskov, pokiaľ ide o treking nielen u nás v Tatrách, ale aj v zahraničí. Môžu vám…