NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

6 potravín, ktoré vám pomôžu odbúrať stres a zvýšiť váš športový výkon

Ako sa hovorí: „Sme to, čo jeme.” Tento výrok sa dá aplikovať či už na naše fyzické alebo mentálne zdravie. V dnešnom článku vám ponúkame zoznam šiestich potravín, ktoré vám okrem budovania postavy dlhodobo pomôžu aj bojovať so stresom.

1. Ryby

Z hľadiska športového výkonu sú ryby perfektným zdrojom bielkovín. Pri ich pravidelnej konzumácii sa zvyšuje obsah nenasýtených mastných kyselín a to má pozitívny vplyv na výkon svalov.

Pre dosiahnutie psychickej pohody sa dokázal priaznivý vplyv konkrétnej ryby – lososa. Z hľadiska zloženia sa môžeme poďakovať Omega-3 mastným kyselinám, ktoré pôsobia proti hormónom stresu. Losos je navyše bohatý na vitamín B12, ktorý je potrebný na tvorbu červených krviniek a kladne vplýva na zdravie centrálneho nervového systému. Článok s vysvetlením z hľadiska medicíny nájdete tu.

2. Jogurty a iné mliečne výrobky

Dobrá správa pre všetkých lenivcov, ktorým sa nechce variť – aj jogurt patrí do nášho zoznamu. Jogurt, okrem toho že je bielkovinová bomba, čo je dôležité pre športový výkon, obsahuje aj množstvo probiotík. Tie preukázateľne znižujú mozgovú aktivitu v oblastiach prežívania stresu.

Poďme späť k fyzickej aktivite. Bielkoviny vo všeobecnosti regulujú svalové sťahy a množstvo vody v tele. Taktiež sú dlhodobejším zdrojom energie, pomáhajú budovať a obnovovať svaly aj tkanivo. Svoju rolu hrajú aj pri regenerácii, hlavne po náročných fyzických výkonoch.

3. Morčacie prsia

Pre mäsožravcov odporúčame práve morčacie prsia. Ich efekt opäť spočíva v zložení. Konkrétne tento druh mäsa obsahuje tryptofán, ktorý napomáha k produkcii serotonínu. Táto chemická látka prináša pocit šťastia a reguluje hlad.

Pri fyzickom výkone sa osvedčili ako zdroj bielkovín, ktorých priaznivé účinky sme spomínali vyššie. Výhodou je, že sa dajú pripraviť na mnoho chutných spôsobov, a tak vás rýchlo neomrzia.

4. Kiwi

Ide o zaujímavé ovocie, ktoré veľa Slovákov nestihlo preskúmať. Jeho pozitívny vplyv na organizmus vám ale vyrazí dych.

Pri náročnej športovej aktivite prijímame nadmerné množstvo kyslíka, čo vytvára takzvaný oxidačný stres. Laicky povedané, tento stres v procese poškodzuje bunky a svaly. Kiwi má práve antioxidačné účinky, ktoré potrebujeme.

Okrem vitamínu C obsahuje kiwi aj horčík, ktorý bojuje so stresom. Pri pravidle jedno kiwi denne, sa vám tak podarí stres dostatočne regulovať. Výhodou je, že táto superpotravina nie je ani príliš drahá a často sa nachádza v zľavách v slovenských obchodoch. Aktuálne môžete nájsť kiwi v akcii napríklad v Coop Jednota letáku.

5. Orechy

Všetci sme už počuli, že orechy sú optimálnou cestou k správnemu fungovaniu mozgu. Čo to ale konkrétne znamená? Poďme sa na niektoré z nich pozrieť zblízka.

  • Kešu orechy obsahujú potrebné množstvo zinku, ktorý pomáha znížiť úzkosť. Okrem toho znižujú riziko vzniku žlčových kameňov a podporujú chudnutie.
  • Vlašské orechy majú množstvo priaznivých účinkov, ako napríklad regulovanie krvného tlaku. Okrem toho živiny obsiahnuté vo vlašských orechoch pozitívne pôsobia aj na sexuálnu potenciu, pokožku, vlasy a psychickú pohodu
  • Pistácie a ich konzumácia má opäť vďaka zloženiu vplyv na fungovanie vnútorných orgánov, konkrétne srdca. Po psychickej stránke znižovaním krvného tlaku pomáhajú odbúravať stres. Čo je zaujímavé, tak aj samotný pohyb lúskania orechov pôsobí relaxujúco.

6. Listová zelenina

Asi ste čakali, kedy príde reč na zeleninu. Je úplne prirodzené, že v stresovej situácií vám po rozume behajú skôr nezdravé jedlá, ako rýchly nástup dopamínu. Dobrou správou však je, že listová zelenina, obsahuje látku folát, ktorá taktiež produkuje dopamín.

Podľa výskumu sa zistilo, že ľudia s vyšším príjmom folátu majú zriedkavejšie prejavy symptómov depresie, ako tí, čo ho prijímajú menej.

Zo športového hľadiska je listová zelenina skvelá na zachovanie pevnosti kostí a pomoc pri chudnutí. Dokáže vás totiž zasýtiť bez pridania zbytočných kalórií.

V dnešnej dobe sa kladie obrovský význam prevencii mentálneho zdravia, ako aj naberaniu svalov vo fitku. To, že sú tieto dva míľniky úzko prepojené práve s jedlom, je skvelá správa. Veríme, že po pridaní spomínaných potravín do jedálnička, sa aj u vás efekt čoskoro dostaví.

Podobné články
Šport

Ako vybrať prvý bicykel

Uvažujete nad kúpou prvého bicykla pre svojho potomka? Tak to by ste sa najskôr mali zorientovať v cyklistickom svete a zistiť, ktoré…
Šport

Rozmýšľate, ako sa obliecť na bicykel počas prechodného obdobia? Poradíme Vám!

Prechodné obdobie, jar a jeseň, je pre cyklistov výzvou. Teplota sa môže rýchlo meniť a počasie môže byť nepredvídateľné. Ako sa teda…
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…