NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Šport a umenie – 5 veci, ktoré majú tieto odlišné svety spoločné

V spoločnosti prevláda presvedčenie, že šport a umenie sú diametrálne odlišné činnosti. Hranica medzi týmito dvoma, naoko odlišnými, svetmi je však veľmi tenká. Zistite, čo majú spoločné napríklad maliari obrazov a športovci v rôznych disciplínach. Poznáte psychologické dopady týchto aktivít?

Športovci a umelci sú šťastnejší

Vykonávanie fyzickej aktivity, tvorba ručne maľovaných obrazov či počúvanie hudby sú aktivity, ktoré majú priaznivý dopad na náladu a zlepšenie psychického zdravia. Vyčistia myseľ, uľavia od stresu a stimulujú tvorbu hormónov šťastia – tie sa vyplavujú nielen pri fyzickej činnosti, ale aj pri rôznych relaxačných technikách, napr. pri príjemnom kúpeli s aromatickými sviečkami, dobrom jedle alebo pri počúvaní obľúbenej hudby.

Podporujú kognitívne funkcie

Výskumy naznačuje, že pravidelný pohyb, rovnako ako umelecké činnosti, podporujú kognitívne schopnosti človeka. Blahodarný účinok týchto aktivít na mozog spočíva v zlepšení pamäte, myslenia, zdravého úsudku, pozornosti, priestorovej orientácie či schopnosti pohotovo riešiť problémy.

Majú schopnosť motivovať a inšpirovať

Športovci, hudobníci a maliari neustále posúvajú hranice svojich možností, prekonávajú dosiahnuté rekordy, preskúmavajú potenciál ľudskej mysle a predstavivosti. Vrcholoví predstavitelia jednotlivých disciplín sú inšpiráciou a vzorom pre mnohých ľudí po celom svete. Nabádajú ich nepriamo k osobnému rozvoju. Chcete aj vy raz maľovať obrazy na stenu ako Pablo Picasso? Alebo zabehnúť tak rýchlo ako Usain Bolt? Len do toho, tréning robí majstra.

Vyžadujú spoločné osobnostné črty

To isté, čo platí pre umelca, platí aj pre športovca. Či už sa chcete stať úspešným atlétom alebo túžite po tom, aby boli vaše maľované obrazy známe po celom svete a zdobili steny v obývačkách namiesto tapiet, je potrebná vášeň – zapálenie pre vec, odhodlanie, plné nasadenie, trpezlivosť, tvrdá práca a tréning. Bez nich sa nebudete zdokonaľovať a posúvať vpred.

Zdroj foto: Cast Of Thousands / Shutterstock.com

Posilňujú vzťahy a spojenia

Výsledky športových udalostí, jedinečné umelecké diela a obrazy na stenách či nové hity hudobných hviezd sú od nepamäti obľúbenou konverzačnou témou. Pomáhajú budovať priateľstvá medzi ľuďmi, ktorých spájajú podobné či rovnaké záujmy. Vedú tiež k vytváraniu profesionálnych partnerstiev a vzťahov.

Zdroj foto: 4 PM production / Shutterstock.com

Podobné články
Iné články

Úradný preklad možno vybaviť aj cez online formulár!

Online komunikácia prekonáva bežnú vzdialenosť a v neposlednom rade uľahčuje komunikáciu. Prostredníctvom online žiadostí a formulárov vybavíme všetko rýchlo a jednoducho! Aké sú výhody, ale aj…
Iné články

Čo sa stane s vaším autom alebo elektro bicyklom, keď doslúži?

Máte doma auto, ktoré dosluhuje a už nie je v stave, aby ste mohli predať? Na rad prichádza likvidácia takého vozidla. To isté je…
Iné články

Darujte na Vianoce čas naviac so smart spotrebičmi

Že sa to nedá? So správnym darčekom jednoznačne áno. Šikovní pomocníci do domácnosti vám vedia ušetriť množstvo času a navyše, ak ide o smart…