NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Čo sú probiotiká a kedy ich užívať

Pojem probiotiká vo svojom živote už určite počul skoro každý. Čo ale tie probiotiká vôbec sú? Ide o kultúry živých mikroorganizmov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v črevách človeka a vytvárajú črevnú mikroflóru. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu dôjde k narušeniu tejto mikroflóry a bakteriálnej nerovnováhe, či už kvôli chorobe alebo pri užívaní antibiotík, na scénu sa dostávajú práve probiotiká. Bývajú zložené z viacerých kmeňov prospešných baktérií, najčastejšie sú to laktobacily a bifidobaktérie. Upravia a podporia mikroflóru a zabránia premnoženiu škodlivých baktérií.

Čo sú probiotiká a prebiotiká?

Nie, nie je to preklep. Prebiotiká sú nestráviteľnou zložkou potravín, najčastejšie inulín alebo pektíny, teda rozpustná vláknina. Tá nie je trávená v žalúdku či tenkom čreve, a preto sa do hrubého čreva dostane takmer v nezmenenej podobe. Tam sa stane živinou pre baktérie, a teda sa jedná o látku podporujúcu probiotiká a ich rast.

Ďalším pojmom, ktorý je dobré poznať, je synbiotikum. To vzniká spojením probiotík a prebiotík a účelom je dosiahnutie synergického efektu, teda zvýšenie účinkov. Táto kombinácia taktiež predlžuje prežitie probiotík v črevách.

Čo obsahuje probiotiká?

Obecne sú najlepšími zdrojmi probiotík v potrave mliečne výrobky, pretože kmene zdraviu prospešných baktérií vznikajú pri kvasení mlieka. Obzvlášť bohaté na probiotiká sú teda potraviny ako jogurt, bryndza alebo kefír. V prípade syrov však musíte hľadať informácie o probiotickom obsahu na etiketách obalov. Aj napriek tomu, že ide o mliečny výrobok, nie všetky syry probiotiká obsahujú.

Ďalším hodnotným zdrojom ako probiotík, tak mnohých iných zdravých látok ako sú vitamíny a stopové prvky, sú nepasterizovaná kyslá kapusta a nakladané uhorky.

Kedy užívať probiotiká?

Obecne môžeme povedať, že probiotiká je vhodné užívať všade tam, kde je treba podporiť imunitný a tráviaci systém:

  • pri hnačke či zápche
  • na podporu liečby kvasinkových infekcií
  • pri zápalových ochoreniach čriev
  • pri užívaní antibiotík

Skladovanie probiotík

Probiotiká sú živé organizmy a izbová teplota ich môže zničiť. Vhodným miestom pre ich skladovanie je tmavé, suché a chladné miesto. Najlepšie je preto mať ich v chladničke. Niektorí výrobcovia to na etiketách výrobkov priamo doporučujú. Nič sa ale nepokazí, pokiaľ budete v chladničke skladovať i také probiotiká, ktoré to na svojom obale neuvádzajú. Chlad je v ich prípade istotou.

Princíp fungovania chladničiek a niektoré novátorské funkcie spôsobujú to, že teplota v rôznych častiach chladničky nie je rovnaká. Dbajte i na tento fakt a neskladujte probiotiká na hornej poličke chladničky alebo v jej dvierkach. Sú to jej najteplejšie miesta. Ideálna pre vás bude spodná polička nad dolnými zásuvkami.

Ako vybrať a poznať kvalitné probiotiká?

  1. Prvý parameter, ktorý by vás pri výbere kvalitného probiotika mal zaujímať, je množstvo živých kmeňov, ktoré dostanete z jednej dávky, teda CFU (Colony forming units). Naozaj kvalitné probiotikum bude mať túto hodnotu v radoch niekoľkých miliárd. V rozmedzí 30–70 miliárd ide o veľmi kvalitné probiotiká, nájsť môžete ale aj extra silné s CFU 100 miliárd.
  2. Ďalším dôležitým údajom je rozmanitosť zastúpených kmeňov. Čím viac, tým lepšie. Hľadajte probiotiká, ktoré vám ponúknu aspoň 10 rôznych probiotických kmeňov.
  3. Dbajte na to, aké prísady sa v konkrétnom probiotiku nachádzajú. Môže ísť o rôzne pojivá.
  4. Probiotiká hľadajte u dôveryhodných výrobcov, ktorí sú schopní preukázať sa príslušnými certifikátmi.
  5. Nezabudnite na obal, je taktiež dôležitý. Probiotiká by sme nemali skladovať v obaloch z umelej hmoty, najlepšie sú tie z hliníka.
  6. Pri výbere konkrétnej liekovej formy sa riaďte informáciami na obale. Tam sa dozviete, či ide o probiotikum vhodné pre deti, alebo či je výrobok určený len pre dospelých, kto ich môže a kto nesmie užívať. Najčastejšie liekové formy sú kapsule či kvapky.
  7. Pozor taktiež na životnosť probiotík. Väčšina môže vydržať až 2 roky od výroby, ale len za podmienky správneho skladovania.

Najčastejšie druhy probiotík

Laktobacily

Sú baktérie mliečneho kvasenia vytvárajúce v črevách kyslé prostredie, ktoré nie je vhodné pre škodlivé baktérie. Podporujú trávenie a sú vhodné pri črevných zápaloch.

Bifidobaktérie

V spojení s laktobacilmi majú doplňujúci účinok. Vytvárajú kyslé pH a zdravé prostredie a sú základom dobrej imunity.

Enterobaktérie

Tieto kmene sú vhodné na hnačky a črevné obtiaže, ktoré vznikli po užívaní antibiotík.

Kvasinky

Sú vhodné opäť pri hnačkách spojených s antibiotikami, podporujú liečbu zápalu hrubého čreva.

Ako užívať probiotiká?

Konkrétny návod, ako brať probiotiká, závisí na type vašich obtiaží. Preto je vhodné užívanie probiotík a aký druh k užívaniu vybrať, skonzultovať s vašim lekárom. Obecne totiž platí, že zo začiatku budete brať probiotiká s vyšším obsahom baktérií a následne sa ich dávka bude znižovať až na dlhodobú udržovaciu úroveň.

Potom je zásadné riadiť sa inštrukciami z etikety konkrétneho výrobku. Tam sa dozviete konkrétne dávkovanie a taktiež to, či máte probiotikum konzumovať s jedlom alebo nalačno. K zapíjaniu je vždy najvhodnejšia čistá voda.

Probiotiká a antibiotiká

Bakteriálne infekcie škodlivou baktériou sú časté. K ich liečbe sú nasadené antibiotiká. Tie ale nerozlíšia, či ide o zdraviu prospešnú, či škodlivú baktériu, a preto zabijú všetky baktérie, ktoré sú na dané antibiotikum citlivé.

Preto je vhodné začať užívať probiotiká vo chvíli, kedy sú vám nasadené antibiotiká. Je to dobrá prevencia prípadných črevných potiaží.

A ako brať probiotiká s antibiotikami? Berte ich po celú dobu liečby a ďalších 14 dní po ich skončení. Medzi dávkou antibiotika a probiotika je dobré dať si časový rozostup 2 hodiny.

Ako dlho užívať probiotiká?

Pre dosiahnutie optimálneho stavu črevnej mikroflóry je vhodné probiotiká užívať aspoň po dobu 2 mesiacov. Je ale taktiež možné užívať ich dlhodobo. Sú zdraviu prospešné a po celú dobu užívania budú pomocníkom vášho imunitného a tráviaceho systému.

Podobné články
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…
Iné články

Čo je membrána v oblečení a ako funguje?

Membránové materiály v športovom oblečení predstavujú významný aspekt, ktorý ovplyvňuje pohodlie a výkon pri rôznych klimatických podmienkach. Poďme sa pozrieť na to,…
Iné články

Antioxidanty: Molekuly chrániace naše zdravie

Antioxidanty sú pre naše telo nenahraditeľné látky, ktoré majú mnoho pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Na čo sú dobré a ako ich…