NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť.

Ľadový hokej, pochádzajúci z Kanady, sa u nás teší veľkej obľube od roku 1925. Bol spopularizovaný vďaka Majstrovstvám Európy, ktoré sa konali vo Vysokých Tatrách. Predtým sa v našich končinách hrával najmä bandy hokej, ktorý je podobný tomu ľadovému. V roku 1929 sa v Starom Smokovci uskutočnil prvý ročník Tatranského pohára, druhého najstaršieho európskeho turnaja. Od tohto momentu sa datuje vzostup záujmu o šport nielen u budúcich hráčov, ale aj fanúšikov a postupne sa u nás rozvinulo aj stávkovanie. Napríklad na webe: https://online-stavkovanie.com/betring-bonus/ môžete podávať vaše stávky na hokej.

Československý hokejový zväz

Naše kluby spadali pod Československý svaz kanadského hockeye. Ski klub Bratislava, ŠK Slávia Banská Bystrica, ŠK Žilina, ŠK Vysoké Tatry a ČsŠK Košice, fungovali v zväze spolu ako Slovenská župa. Neskôr sa táto župa rozdelila na Západoslovenskú, Stredoslovenskú a Východoslovenskú.

Počiatky československého hokeja

V roku 1930 prebehli prvé majstrovstvá Slovenska v hokeji. Prvé mužstvo, klub HC Tatry zo Slovenska, sa prebojovalo do celoštátnej československej hokejovej ligy v roku 1936. A prvým Slovákom v československej reprezentácii bol Ladislav Troják, ktorý štartoval v roku 1937 na MS v Londýne. Ešte predtým, v roku 1936, sa zúčastnil Zimných olympijských hier v Garmisch – Partenkirchene, kde spolu s reprezentačným výberom ČSR skončil na 4. mieste.

Neskôr, v 50-tych rokoch, sa tešil z úspechu slovensko-kanadský tréner Matej Buckna. Jeho zásluhou sa zvyšoval počet Slovákov v reprezentácii Československa. Medzi známych hokejistov v tom čase patril Ladislav Troják a Ján Jendek.

Hokejové kluby

Bratislavskému klubu Slovan Bratislava priali 60-te roky, kedy sa z neho stalo jedno z najlepších mužstiev v československej lige. V tomto desaťročí bol Slovan až sedemkrát tzv. korunným princom ligy a viackrát mal majstrovský titul na dosah. Preslávila ho silná generácia ako Dzurilla, Starší, Gregor, Čapla, Golonka, Fako, Černický a Nedomanský.

V roku 1963 – 1964 vznikli Česká a Slovenská národná liga. O postup sa bojovalo v kvalifikácii. Hneď v jej prvom ročníku postúpil do najvyššej súťaže víťaz Slovenskej národnej ligy – Dukla Košice, tá sa neskôr premenovala na VSŽ Košice. Po rokoch sa tak do 1. ligy dostalo druhé mužstvo zo Slovenska. Zásluhu na to mal aj jeden z najlepších brankárov v histórii československého hokeja Jiří Holeček.

Iným armádnym klubom bola Dukla Trenčín, ktorá sa po niekoľkých rokoch stala jedným z najlepších tímov Slovenskej národnej hokejovej ligy. Kvalita československej reprezentácie sa v 60. rokoch výrazne zvýšila aj zásluhou slovenských hokejistov.

70. roky – najúspešnejšie obdobie československého hokeja

V roku 1971 získalo Československo vo Švajčiarsku ďalší titul majstrov Európy. Zo Slovákov boli pri ňom brankár Sakáč a obranca Tajcnár. Vrchol prišiel o rok neskôr v Prahe, kde Československo vybojovalo tretí titul majstrov sveta. V zostave trénerov Kostku a Pitnera hrali napríklad: Dzurilla, Kužela, Tajcnár, Haas, Holeček s Nedomanským či Sakáč. Práve Dzurillu môžeme označiť ako jedného z najlepších brankárov nielen svojej doby. Štartoval desaťkrát na majstrovstvách sveta, trikrát na ZOH a vždy prišiel s medailou. Zlatú medailu získal trikrát.

Slovenský hokej po osamostatnení sa

Po rozpade Československa klesol slovenský hokej na najnižší schodík hierarchie – do skupiny C. Hokejisti Slovenska sa však v roku 1993 mohli zúčastniť na olympijskej kvalifikácii v Sheffielde a vyhrali ju. Otvorila sa im tak cesta na ZOH 1994 do Lillehameru.

Výkony slovenského mužstva na olympiáde v Nórsku prekvapili mnoho svetových odborníkov. Mužstvo vedené kapitánom Petrom Šťastným (jediný Slovák, ktorý s hokejom začínal u nás a dostal sa do Siene slávy NHL), vyhralo v spoločnosti Kanady, Švédska i USA. Na majstrovstvách sveta 1996 vo Viedni strelilo Slovensko presne po 23 min. a 45 sek. svoj premiérový gól v A kategórii. Zásadným pre slovenský hokej bol rok 2002, kedy reprezentačný výber Slovenska, pod vedením Jána Filca a kapitána Miroslava Šatana, vybojoval zlatú medailu a titul Majstra sveta.

Toto sú dôvody, prečo je ľadový hokej významnou súčasťou kultúry a histórie Slovenska. Písali ju talentovaní hráči a tréneri, vďaka ktorým sa môžeme tešiť z prosperujúcej a profesionálnej ligy a silnej reprezentácie v zahraničí. Viac o hokejových udalostiach si môžete prečítať tu: https://www.rtvs.sk/ms-v-hokeji-2023/historia-slovenskeho-hokeja

Tento článok je sponzorovaný.

Podobné články
Šport

Pravidelné behanie zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Zdravý beh je dôležitou súčasťou udržiavania dobrej fyzičky a aktívneho životného štýlu. Pomáha nielen zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, ale aj posilňovať svaly a…
Šport

Plánujete 100km na bicykli? Nezabudnite na tieto dôležité tipy

Bicyklovanie je skvelým spôsobom, ako stráviť voľný čas, zlepšiť kondíciu a objaviť krásy prírody. Ak ste sa rozhodli pre svoju cyklistickú výzvu…
Šport

V akej športovej obuvi odštartovať jarnú sezónu?

Cvičiť sa dá za každého počasia, ale nie pri akejkoľvek výbave. Športovaním zlepšujeme celkovú kondíciu tela, takže ide o investíciu do vlastného zdravia….