NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

V akej športovej obuvi odštartovať jarnú sezónu?

Cvičiť sa dá za každého počasia, ale nie pri akejkoľvek výbave. Športovaním zlepšujeme celkovú kondíciu tela, takže ide o investíciu do vlastného zdravia. Výbava na šport pozostáva ako z funkčného oblečenia, tak aj z kvalitnej obuvi. S nastávajúcou jarnou sezónou treba oprášiť tenisky na cvičenie a beh alebo si svoj topánkovník absolútne vynoviť.

Aký jarný prievan očakávať medzi športovou obuvou?

Na športovú obuv sa vzťahujú viaceré všeobecné kritériá výberu. Svetové značky, ktoré sa tejto špecifickej oblasti venujú, stavajú na stabilných a pevných základoch. Pozitívnym dôsledkom je tak zvýšený komfort a fixácia chodila počas pohybu.

Tieto kritériá priviedli na trh svetoznámu športovú obuv New Balance, ktorú nájdete na https://answear.sk/m/new-balance, a už viac ako jedno storočie pokračuje vo svojich zaužívaných princípoch. Jednoznačne ich pomocou moderných technológií vylepšuje, avšak svoje základné motto si pevne stráži. Zlomovým momentom vo výrobe sa stal „vynález“ oblúkovej podpery s ohľadom na ergonomické vlastnosti chodidiel. V jednom momente potrebujú tlmenie a odpruženie, v druhom záleží na priľnavosti a na súlade s podmienkami v teréne.

Športová obuv pod drobnohľadom

Naše zmysly teda dobre vytrénujú už všeobecné zásady kvalitnej športovej obuvi. Patria k nim požiadavky na pevný a trvajúci tvar aj pri intenzívnom tréningu. Vo výsledku má byť chodidlo až po členky fixované, ale bez tlaku a bolesti. Tieto nároky sa vzťahujú nielen na oblasť špičky a päty, ale aj po bokoch a z vrchnej časti.

Športovú obuv hodnotíme postupne – začíname už od podrážky a končíme až „pri šnúrkach“. Dôležitým kritériom je aj vlastná fyzická zdatnosť, frekvencia a intenzita tréningov. Preto medzi sortimentom športovej obuvi nachádzame modely pre začiatočníkov až profesionálnych športovcov. Aj v prípade čisto rekreačného vzťahu k športu prihliadame na celkovú konštrukciu.

Zospodu je to hrubšia gumená podrážka, ktorá vzadu ústi do tvarovania pre vyhovujúcu dynamiku pohybu. Je to na udržanie päty v stabilnej polohe. Gumené často dopĺňa polyuretánové jadro s nemalou zásluhou na pevnosti bočných strán.

Počas tréningu nemá pritom dochádzať k prehrievaniu ani otlakom. Športová obuv si zachováva priedušnosť, v pravidelných intervaloch zabezpečuje cirkuláciu vzduchu.

Čo považujeme za zlaté stredné pravidlo o kvalitnej športovej obuvi?

Našej kritike podliehajú najviac viditeľné časti obuvi. Je to teda podrážka a zvršok obuvi. Nezabúdame ani na medzipodrážku, ktorá nemá o nič menší vplyv na komfort a stabilitu počas športovania. Za predpokladu, že sa v nej venujete náročnejším tréningom alebo behu, vyberáme si medzipodrážku pri vyššej amortizácii, ale aj pri ľahkosti a flexibilite. Zvršok môže byť kombináciou viacerých funkčných vlákien. Na kvalite a pôvabe športovej obuvi pridáva triáda kože, sieťoviny a semišu.

Zdroj obrázku: Maridav / Shutterstock.com

Podobné články
Šport

Ako vybrať prvý bicykel

Uvažujete nad kúpou prvého bicykla pre svojho potomka? Tak to by ste sa najskôr mali zorientovať v cyklistickom svete a zistiť, ktoré…
Šport

Rozmýšľate, ako sa obliecť na bicykel počas prechodného obdobia? Poradíme Vám!

Prechodné obdobie, jar a jeseň, je pre cyklistov výzvou. Teplota sa môže rýchlo meniť a počasie môže byť nepredvídateľné. Ako sa teda…
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…