NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Ľudia stávkujú, aj keď o športe nič nevedia

Doba sa mení, stávkovanie sa presunulo do telefónov a aplikácií. Prečo sú niektoré športy finančne v inej galaxii ako iné športy? Môžu za to príjmy zo stávok. Ročne sa podajú tikety (virtuálne alebo skutočné) v hodnote takmer pol bilióna dolárov… to je slušná suma, na to, aby sa roztočil biznis a najlepší hráči zarábali milióny. Stávkovanie je najobľúbenejšia “hra”, tvorí niekedy až polovicu svetového hazardu.

 • Po krčmách a baroch, samozrejme, sa stávkuje aj medzi priateľmi – tieto čísla nie sú zachytené v žiadnej štatistike. Veľa ľudí sa do športu nerozumie, aj keď naoko je spoločnosť plná trénerov.
 • Pychológovia tvrdia, že človek s aplikáciou ľahšie znáša prehru ako ten, ktorý si podal papierový lístok v okienku. Online stávkovanie je menej osobné.
 • Existuje aj fenomén, že počas kríz sa stávkuje viac. Dôkazom je Covid obdobie lockdownov, keď sa stávkové kancelárie naozaj nemohli sťažovať na nezáujem.
 • Tipuje sa dokonca na výsledky v počítačových hrách. Polovicu stávok zhltne hra Counter Strike – raz jeden hráč stavil 25 dolárov a odniesol si výhru 8000 dolárov.
 • Na svete sa najviac stávkuje na klasický futbal. V USA dominuje americký futbal – Super Bowl je megaudalosť v roku s najdrahšími reklamami. Americkí začiatočníci ale skúšajú najskôr basketbal, možno preto, že k nemu majú bližšie.
 • Americký baseball je síce obľúbený, ale tipuje sa na neho ťažko. Tímy sú vyrovnané, sezóny dlhé, hráči niekedy zahrajú, niekedy nie. Výsledky sú najmenej predvídateľné zo všetkých športov.
 • V USA sa stávkovanie stalo legálnym iba v roku 2018 (na federálnej úrovni). Predtým to záviselo od zákonov konkrétnych štátov – v polovici štátov to bolo zakázané.
 • V ďalekovýchodných štátoch ako Japonsko alebo Kórea je hazard zakázaný alebo prísne regulovaný – s výnimkou konských dostihov.
 • Vyhrávajú len tí najdisciplinovanejší stávkari, a aj to možno len jedno až päť percent z vkladov – a pri dlhodobom stávkovaní. Dávať peniaze na výsledok s najvyšším kurzom je o čistom šťastí a pravdepodobnosť sa podobá lotérii. Šport sa nedá vždy predvídať.
 • Komu by napríklad pred olympiádou v Lake Placid napadlo, že americkí amatéri-študenti porazia zlatom ovešané sovietske hviezdy, ktoré dovtedy jednoducho neprehrávali? Stávkové kancelárie čerpajú z toho, že máloktorý fanúšik vidí do zákulisia športu, hoci väčšina si myslí opak.
 • Najčastejšie sa tipuje v septembri – vtedy začínajú hlavné športové ligy. Bohatý je aj december, lebo vtedy ľudia jednoducho najviac utrácajú, to čo zarobili počas roka.
 • Kým na svete stavilo aspoň raz v živote iba 20 percent ľudí, v USA je to až 50 percent. Na Ameriku sa doťahuje Ázia, ktorá tvorí tretinu svetového hazardného trhu.
Podobné články
Šport

Ako vybrať prvý bicykel

Uvažujete nad kúpou prvého bicykla pre svojho potomka? Tak to by ste sa najskôr mali zorientovať v cyklistickom svete a zistiť, ktoré…
Šport

Rozmýšľate, ako sa obliecť na bicykel počas prechodného obdobia? Poradíme Vám!

Prechodné obdobie, jar a jeseň, je pre cyklistov výzvou. Teplota sa môže rýchlo meniť a počasie môže byť nepredvídateľné. Ako sa teda…
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…