Doba sa mení, stávkovanie sa presunulo do telefónov a aplikácií. Prečo sú niektoré športy finančne v inej galaxii ako iné športy? Môžu za to príjmy zo stávok. Ročne sa podajú tikety (virtuálne alebo skutočné) v hodnote takmer pol bilióna dolárov… to je slušná suma, na to, aby sa roztočil biznis a najlepší hráči zarábali milióny. Stávkovanie je najobľúbenejšia “hra”, tvorí niekedy až polovicu svetového hazardu.
- Po krčmách a baroch, samozrejme, sa stávkuje aj medzi priateľmi – tieto čísla nie sú zachytené v žiadnej štatistike. Veľa ľudí sa do športu nerozumie, aj keď naoko je spoločnosť plná trénerov.
- Pychológovia tvrdia, že človek s aplikáciou ľahšie znáša prehru ako ten, ktorý si podal papierový lístok v okienku. Online stávkovanie je menej osobné.
- Existuje aj fenomén, že počas kríz sa stávkuje viac. Dôkazom je Covid obdobie lockdownov, keď sa stávkové kancelárie naozaj nemohli sťažovať na nezáujem.
- Tipuje sa dokonca na výsledky v počítačových hrách. Polovicu stávok zhltne hra Counter Strike – raz jeden hráč stavil 25 dolárov a odniesol si výhru 8000 dolárov.
- Na svete sa najviac stávkuje na klasický futbal. V USA dominuje americký futbal – Super Bowl je megaudalosť v roku s najdrahšími reklamami. Americkí začiatočníci ale skúšajú najskôr basketbal, možno preto, že k nemu majú bližšie.
- Americký baseball je síce obľúbený, ale tipuje sa na neho ťažko. Tímy sú vyrovnané, sezóny dlhé, hráči niekedy zahrajú, niekedy nie. Výsledky sú najmenej predvídateľné zo všetkých športov.
- V USA sa stávkovanie stalo legálnym iba v roku 2018 (na federálnej úrovni). Predtým to záviselo od zákonov konkrétnych štátov – v polovici štátov to bolo zakázané.
- V ďalekovýchodných štátoch ako Japonsko alebo Kórea je hazard zakázaný alebo prísne regulovaný – s výnimkou konských dostihov.
- Vyhrávajú len tí najdisciplinovanejší stávkari, a aj to možno len jedno až päť percent z vkladov – a pri dlhodobom stávkovaní. Dávať peniaze na výsledok s najvyšším kurzom je o čistom šťastí a pravdepodobnosť sa podobá lotérii. Šport sa nedá vždy predvídať.
- Komu by napríklad pred olympiádou v Lake Placid napadlo, že americkí amatéri-študenti porazia zlatom ovešané sovietske hviezdy, ktoré dovtedy jednoducho neprehrávali? Stávkové kancelárie čerpajú z toho, že máloktorý fanúšik vidí do zákulisia športu, hoci väčšina si myslí opak.
- Najčastejšie sa tipuje v septembri – vtedy začínajú hlavné športové ligy. Bohatý je aj december, lebo vtedy ľudia jednoducho najviac utrácajú, to čo zarobili počas roka.
- Kým na svete stavilo aspoň raz v živote iba 20 percent ľudí, v USA je to až 50 percent. Na Ameriku sa doťahuje Ázia, ktorá tvorí tretinu svetového hazardného trhu.