NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Ľudia stávkujú, aj keď o športe nič nevedia

Doba sa mení, stávkovanie sa presunulo do telefónov a aplikácií. Prečo sú niektoré športy finančne v inej galaxii ako iné športy? Môžu za to príjmy zo stávok. Ročne sa podajú tikety (virtuálne alebo skutočné) v hodnote takmer pol bilióna dolárov… to je slušná suma, na to, aby sa roztočil biznis a najlepší hráči zarábali milióny. Stávkovanie je najobľúbenejšia “hra”, tvorí niekedy až polovicu svetového hazardu.

 • Po krčmách a baroch, samozrejme, sa stávkuje aj medzi priateľmi – tieto čísla nie sú zachytené v žiadnej štatistike. Veľa ľudí sa do športu nerozumie, aj keď naoko je spoločnosť plná trénerov.
 • Pychológovia tvrdia, že človek s aplikáciou ľahšie znáša prehru ako ten, ktorý si podal papierový lístok v okienku. Online stávkovanie je menej osobné.
 • Existuje aj fenomén, že počas kríz sa stávkuje viac. Dôkazom je Covid obdobie lockdownov, keď sa stávkové kancelárie naozaj nemohli sťažovať na nezáujem.
 • Tipuje sa dokonca na výsledky v počítačových hrách. Polovicu stávok zhltne hra Counter Strike – raz jeden hráč stavil 25 dolárov a odniesol si výhru 8000 dolárov.
 • Na svete sa najviac stávkuje na klasický futbal. V USA dominuje americký futbal – Super Bowl je megaudalosť v roku s najdrahšími reklamami. Americkí začiatočníci ale skúšajú najskôr basketbal, možno preto, že k nemu majú bližšie.
 • Americký baseball je síce obľúbený, ale tipuje sa na neho ťažko. Tímy sú vyrovnané, sezóny dlhé, hráči niekedy zahrajú, niekedy nie. Výsledky sú najmenej predvídateľné zo všetkých športov.
 • V USA sa stávkovanie stalo legálnym iba v roku 2018 (na federálnej úrovni). Predtým to záviselo od zákonov konkrétnych štátov – v polovici štátov to bolo zakázané.
 • V ďalekovýchodných štátoch ako Japonsko alebo Kórea je hazard zakázaný alebo prísne regulovaný – s výnimkou konských dostihov.
 • Vyhrávajú len tí najdisciplinovanejší stávkari, a aj to možno len jedno až päť percent z vkladov – a pri dlhodobom stávkovaní. Dávať peniaze na výsledok s najvyšším kurzom je o čistom šťastí a pravdepodobnosť sa podobá lotérii. Šport sa nedá vždy predvídať.
 • Komu by napríklad pred olympiádou v Lake Placid napadlo, že americkí amatéri-študenti porazia zlatom ovešané sovietske hviezdy, ktoré dovtedy jednoducho neprehrávali? Stávkové kancelárie čerpajú z toho, že máloktorý fanúšik vidí do zákulisia športu, hoci väčšina si myslí opak.
 • Najčastejšie sa tipuje v septembri – vtedy začínajú hlavné športové ligy. Bohatý je aj december, lebo vtedy ľudia jednoducho najviac utrácajú, to čo zarobili počas roka.
 • Kým na svete stavilo aspoň raz v živote iba 20 percent ľudí, v USA je to až 50 percent. Na Ameriku sa doťahuje Ázia, ktorá tvorí tretinu svetového hazardného trhu.
Podobné články
Šport

Plánujete 100km na bicykli? Nezabudnite na tieto dôležité tipy

Bicyklovanie je skvelým spôsobom, ako stráviť voľný čas, zlepšiť kondíciu a objaviť krásy prírody. Ak ste sa rozhodli pre svoju cyklistickú výzvu…
Šport

V akej športovej obuvi odštartovať jarnú sezónu?

Cvičiť sa dá za každého počasia, ale nie pri akejkoľvek výbave. Športovaním zlepšujeme celkovú kondíciu tela, takže ide o investíciu do vlastného zdravia….
Šport

6 potravín, ktoré vám pomôžu odbúrať stres a zvýšiť váš športový výkon

Ako sa hovorí: „Sme to, čo jeme.” Tento výrok sa dá aplikovať či už na naše fyzické alebo mentálne zdravie. V dnešnom…