NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako na domáce cvičenie? Využiť môžete pohovku, aj ďalší nábytok okolo seba

Cvičením si upevňujeme fyzické a duševné zdravie, vyžaduje si však sebadisciplínu a vytrvalosť, no zároveň útulnú atmosféru. Cvičenie má byť príjemné a pohodlné, aby nás viedlo zakaždým k lepším výsledkom. Ste na to sami, resp. cvičíte doma bez pomoci trénera? Je dobré všímať si a už viac nezopakovať najväčšie mýty o cvičení na doma! 

Doma rovná sa pohodlie na pohovke

Existuje množstvo motivačných videí, ako pohodlne cvičiť doma na pohovke, ale za istých podmienok. Potrebujeme funkčnú, málo opotrebovanú pohovku, ktorú využívame len na občasné sedenie, nie ako lôžko na spanie či leňošku. Pohovka si zachováva svoj pôvodný tvar, disponuje opornými prvkami hlavy a rúk pri optimálnej šírke a hĺbke sedacej plochy.

Ako zistiť, či je vaša pohovka vhodná na cvičenie? Vyskúšajte širší záber rôznych cvikov pri odlišnej záťaži, opore a vo viacerých pozíciách. Odporúčame predviesť na pohovke cviky na stehná v polohe ležmo na boku, výpady, pri ktorých postupujeme na gauč a celým chodidlom sa doň zaprieme. Zaujímavé sú aj cviky na hrudník a poprsie, ktoré vyžadujú turecký sed a precízne vystieranie v predĺžení chrbtice.

Cvičíme, ale všetko nás bolí

Jedným z dôvodov môže byť podceňovanie alebo úplné vynechanie regenerácie tela po cvičení. Taktiež pod regeneráciou si nepredstavujeme len deň odpočinku, ale aktívne zapojenie svalov prostredníctvom menej intenzívnych tréningov. Doprajeme si prechádzku alebo relaxačnú jogu, pričom sme stále opatrní, aby nedošlo k náhlej svalovej únave a väčšej náchylnosti na úrazy.

Prečo je dôležité cvičiť pred zrkadlom?

Priama spätná väzba a prítomnosť trénera v domácom prostredí absentujú, pričom patria k najzásadnejším. Písomný alebo ústny opis cviku tak podporíme vizualizáciou, resp. obrazom seba samého vo veľkom zrkadle, ktoré slúži ako komunikačný prvok na zvládnutie celej koordinácie pohybov. Uprednostňujeme jednoduché stojacie modely bez prídavných dekorácií a rozšírených funkcií, ktorými by nás inak oberali o pozornosť.

Cvičenie časovo obmedzené a v striktne dodržiavanej dĺžke

Raz sa dočítame, že cvičiť sa má hneď zrána pre skvelé naštartovanie metabolizmu, inokedy, že na večer, aby z nás efektívnejšie opadol bežný denný stres. Najvhodnejší čas je ten váš – kedy sa na to cítite, presnejšie v ktorej časti dňa sa najlepšie sústredíte na všetky fázy cvičenia (strečing, rozcvička, cvičenieregenerácia).

Veľmi diskutabilnou témou sa stáva dĺžka tréningu, teda ako dlho a často sa venovať cvičeniu. Dvakrát do týždňa? Vraj je to málo! Cvičeniu môžete venovať síce menej času, než sa na danú športovú aktivitu vzťahuje, ale pravidelne. Rovnako, pravidelne striedame formu cvičenia, čím podnecujeme, aby sa svaly zaťažovali a pohybovali v rôznych smeroch a intenzitách.

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

 

Podobné články
Cvičenie

Prečo cvičenie spôsobuje zlepšenie nálady?

Cvičenie nie je len o fyzickej kondícii, ale má tiež výrazný vplyv na našu psychickú pohodu a náladu. Ak sa cítite smutní,…
Cvičenie

S pilatesom k silnejšiemu a flexibilnejšiemu telu

Ak hľadáte účinný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, získať väčšiu flexibilitu a posilniť svoje telo, nemusíte hľadať ďaleko. Pilates, revolučný cvičebný…
Cvičenie

Zábavné a netradičné formy cvičenia

V dnešnej dobe, kedy je dôležité nájsť cvičebný režim, ktorý nás nielen fyzicky posilní, ale aj bude nám robiť radosť, sa mnoho…