NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Rozmýšľate s príchodom jesene nad zimnými športmi? Zvážte svoju lyžiarsku výbavu na svah

Lyžovanie je síce rekreačná aktivita, no môžete pri nej dať svojmu telu poriadne športovo zabrať. Vyberte sa túto zimu na svah v plnej sile a užite si ten skvelý pocit z jazdy.

Aký typ lyžovania vyskúšate?

Lyžiar, ktorý ovláda svoju techniku, sa dokáže pohybovať oveľa rýchlejšie ako začiatočník, a dokáže prejsť väčšie vzdialenosti ako niekto, kto ešte nedokáže ovládať svoje pohyby. Preto by ste nemali preceňovať svoje sily a radšej spomaliť, ako sa pustiť šlusom dole kopcom. Existuje mnoho rôznych druhov lyžiarskych disciplín vrátane zjazdového lyžovania, bežeckého, telemarkového lyžovania, bežkovania alebo skialpinizmu. Okrem toho, že si lyžovanie užijete na čerstvom vzduchu v prírode, je dobré aj na budovanie sily, koordinácie a obratnosti.

Vyberte si ľahké lyže, ktoré sa ľahko prenášajú a sú vhodné ku vašej postave a lyžiarskym schopnostiam. Hľadajte lyže so širokými pätkami, ktoré uľahčia zatáčanie. Širšia stopa tiež pomáha znížiť možnosť šmyku na svahu.

Zhodnoťte svoje schopnosti

Ak ste stredne pokročilí lyžiari, vyberte si dlhšie a ťažšie lyže, aby ste dosiahli väčšiu stabilitu. Ak ste začiatočník, vystačíte si s kratšími lyžami, ktoré majú stredné alebo mäkké špičky. Na kratších lyžiach sa naučíte rýchlejšie ako na dlhých. Pri kúpe lyží je dôležité zvážiť, v akých podmienkach ich budete najčastejšie používať – napríklad pri lyžovaní v prašane, zjazdoch “off-road” alebo v krásne upravenom teréne. Širokú ponuku nájdete na Sportrysy.sk, kde vyberiete podľa potreby. Dôležité je tiež prispôsobiť dĺžku lyží svojej výške, aby ste na kopci dosiahli čo najlepší uhol a mali dostatočnú kontrolu nad pohybmi.

Palice sa používajú na udržanie vzpriamenej polohy lyžiara pri kĺzaní po snehu, nemali by ste ich razantne odmietať. Lyžovanie sa síce môže vykonávať na rovnom povrchu, ako sú polia alebo nestrmé svahy, kde vám palice nebudú úplne potrebné, ale je možné lyžovať aj na kopcoch či vo vysokých horách celých pokrytých snehom alebo ľadom a tam ich zaručene využijete. Rýchlosť a terény, na akých človek lyžuje, závisí od jeho schopností a techniky.

Zdroj obrázku: marvlc / Shutterstock.com

Podobné články
Iné články

Úradný preklad možno vybaviť aj cez online formulár!

Online komunikácia prekonáva bežnú vzdialenosť a v neposlednom rade uľahčuje komunikáciu. Prostredníctvom online žiadostí a formulárov vybavíme všetko rýchlo a jednoducho! Aké sú výhody, ale aj…
Iné články

Čo sa stane s vaším autom alebo elektro bicyklom, keď doslúži?

Máte doma auto, ktoré dosluhuje a už nie je v stave, aby ste mohli predať? Na rad prichádza likvidácia takého vozidla. To isté je…
Iné články

Darujte na Vianoce čas naviac so smart spotrebičmi

Že sa to nedá? So správnym darčekom jednoznačne áno. Šikovní pomocníci do domácnosti vám vedia ušetriť množstvo času a navyše, ak ide o smart…