NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako sa zregenerovať po tréningu? Spánkom v kvalitnej posteli!

Hovorí sa, že tréning robí majstra a určite je na tom veľký kus pravdy. Lenže nemenej dôležitá je regenerácia, ktorá sa niekedy podceňuje. Oddych je dôležitý najmä z dlhodobého hľadiska, a môže ovplyvniť aj efektivitu a športový výkon.

Kvalitný spánok a regenerácia

Regenerácia po tréningu samozrejme nie je iba o spánku. Avšak kvalitný spánok je dôležitý pre každého, nielen pre športovcov.

Kvalitné drevené postele a pohodlný matrac sú po náročnom tréningu preto na nezaplatenie, spávať by ste v nich mali pravidelne 7 – 8 hodín. Vaše telo predsa potrebuje čas, aby sa dobre zotavilo. Okrem toho sa rastové hormóny uvoľňujú práve počas spánku. Iba tak má telo čas a energiu a regenerovanie tkanív a svalov, aby mohli rásť a vy napredovať.

Ako sa dá zlepšiť kvalita spánku?

Na kvalitu spánku vplýva viacero faktorov a jedným z nich je aj prostredie. Spálňa by mala byť zariadená tak, aby nebola preplnená a nič vás v nej nerušilo. V podstate vám na jej zariadenie stačí posteľ, nočný stolík a skriňa alebo štýlové komody na oblečenie.

Pre kvalitný spánok je samozrejme dôležitý aj šport, ale tréning by ste mali ukončiť minimálne 3 hodiny predtým, ako pôjdete spať. Pri cvičení sa totiž tvorí kortizol, ktorý zvyšuje pozornosť, čo je pred spaním nežiaduce. So zaspávaním a nerušením spánkom pomôže aj pravidelnosť. Ak je to možné, choďte do postele každý večer v rovnakom čase. To isté platí aj ráno, vstávajte každý deň v rovnakú hodinu, časom si telo zvykne a pôjde to už automaticky.

Pred zaspávaním by ste sa mali vyhnúť modrému svetlu, teda obrazovkám mobilov, tabletov či počítačov. Problémom môžu byť aj stravovacie návyky, ťažké jedlá nie sú vhodné ako večera a už vôbec nie tesne pred spaním. Ak ste zvyknutý sa krátko pred tým ako idete do postele najesť, dajte si niečo ľahké ako ovocie, zeleninu alebo jogurt. Uvidíte, že regenerácia organizmu po tréningu bude potom oveľa jednoduchšia.

Zdroj obrázka:

1.baranq/Shutterstock.com

2.Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Podobné články
Cvičenie

Aké sú benefity pole dance?

Pole dance, kedysi spájaný predovšetkým s nočnými klubmi, prešiel v posledných desaťročiach významnou premenou. Dnes je uznávaný ako bežná forma fitness a…
Cvičenie

Prečo cvičenie spôsobuje zlepšenie nálady?

Cvičenie nie je len o fyzickej kondícii, ale má tiež výrazný vplyv na našu psychickú pohodu a náladu. Ak sa cítite smutní,…
Cvičenie

S pilatesom k silnejšiemu a flexibilnejšiemu telu

Ak hľadáte účinný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, získať väčšiu flexibilitu a posilniť svoje telo, nemusíte hľadať ďaleko. Pilates, revolučný cvičebný…