NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

CvičenieIné články

Tipy na home office športy pre každého profesionála aj amatéra

Home office sa stala akousi bežnou súčasťou našich životov. Mnohým vyhovuje viac než práca v office, ale na druhej strane nás doma čaká celkom chabé vybavenie pracovne. Disciplína, produktivita a naše telo budú spočiatku možno na veľmi mizernej úrovni. Keďže chrbát, krčná chrbtica a naše ramená trpia ešte viac ako obvykle, doprajte im dostatok lásky a starostlivosti. 10 tipov na home office športy iba pre vás.

Začínajte svoj deň na podložke

Každý z nás má iné potreby a počas dňa sa nám levely prílivu a úbytku energie striedajú úplne inak. Preto berte do úvahy to, že tieto tipy fungujú na mňa. Rutinu si teda každý musí vytvoriť sám. Skúšanie, premýšľanie, plánovanie, zmeny vám síce zaberú nejaký čas. Ale stojí to za to.

1.   Jemný a pomalý stretching/mobilita

Ráno je naše telo stuhnuté a skrátené. 10 – 15 minút na karimatke dokáže zázraky. Podložku rozložte už večer (pamätajte: príprava je základom úspechu) a ráno sa môžete rovno z postele presunúť na zem. Natiahnite si krk, chrbát, ruky, nohy. Vždy pomaly a bez nátlaku, hlavne ráno! Verte mi, že to naozaj bude bolieť, ale potom sa budete cítiť skvelo.

Stretching dokonca môže pomôcť s bolesťami kĺbov. Mobilita je pre každého športovca nevyhnutná – ide v podstate o aktívny stretching a mobilizáciu celého tela. Na YouTube nájdete rôzne videá.

2.   Joga na rozprúdenie, predýchanie, natiahnutie tela

Stretching môžete pokojne zameniť aj za jogu. Okrem toho, že sa natiahnete, rozprúdite v tele krv a rozdýchate sa. Pri joge je dýchanie veľmi dôležité. Sústreďte sa naň a vyčistite svoju myseľ. Skúsiť môžete napríklad túto 30 dňovú výzvu 10 minútovej rannej jogy: ????30 DAY MORNING YOGA CHALLENGE????

3.   Nastavte sa na nový deň inak ako doteraz: meditujte

Asi nie je lepší štart do nového dňa ako meditácia. Môžete ju robiť ihneď po prebudení na podložke v pohodlnom sede (ak sa nebojíte, že znova zaspíte, kľudne si ľahnite). 15 – 20 minút meditácie denne vám naozaj dokáže zmeniť život – ste viac prítomný, máte lepšiu náladu, budete produktívnejší, vyrovnanejší. Môžete skúsiť nejakú appku, prípadne sa inšpirovať mojimi tipmi.

Odporúčania (všetko nájdete na YouTube):

  • The 6 Phase Guided Meditation | Vishen Lakhiani
  • ‘I Am Enough’ Affirmations For SELF-LOVE & Letting Go Of NEGATIVITY – Meditation | Marisa Peer
  • 15 min METTA MEDITATION with SARA TICHA

Triky so zariadením domácej pracovne

Ak doma nemáte ešte žiadnu pracovňu, zrejme vás čaká jej zariaďovanie. Aké vychytávky vám pomôžu k tomu, aby ste sa cítili viac fit?

4.   Kúpte si výškovo nastaviteľný stôl

Ak sa chcete vyhnúť príliš dlhému sedeniu pri práci z domu, pouvažujte nad nastaviteľným stolom. Jeho výšku si prispôsobíte podľa potreby. Za striedanie sedenia a státia sa vám vaše telo naozaj poďakuje. Stoly do pracovne s nastaviteľnou výškou vyberajte na Biano.sk.

A nezabúdajte, že keď stojíte, zapájate svaly a spaľujete.

5.   Máte bežiaci pás?

Bežiaci pás sa môže stať vaším najlepším priateľom. Môžete ho postaviť aj nastaviteľnému stolu a pri práci jednoducho krokovať. Samozrejme, že je lepšie denný limit krokov plniť na čerstvom vzduchu, ale ak to nejde, s trenažérom na behanie máte po probléme.

Choďte von – aspoň raz za deň

Nie je nad čerstvý vzduch.

6.   Majte nastavený denný limit krokov

Nadviažem na bod č. 5. Choďte na prechádzky naozaj každý deň. Napríklad aj cez obednú prestávku, predsa len v kancelárii sa nachodíte viac než na home office. Pustite si hudbu, podcast alebo choďte len v tichu a rozjímajte.

Ak máte domáceho miláčika, ste opäť šťastlivcom.

7.   Po práci si zabehajte

Tento tip je zasa na mieru pre mňa, ale verím, že môže vyhovovať viacerým ľuďom. Nakoľko rána trávim na svojej jogamatke, poobede buď bežím, alebo cvičím silovo (o tom neskôr). Potom čo skončí vaša pracovná doba, si choďte zabehať. Keď beh nie je nič pre vás, môžete sa previesť na bicykli alebo si dať rýchlu chôdzu. Trocha kardia párkrát v týždni je super pre telo, srdce, kondičku aj dušu.

Budujte svaly a prečistite hlavu

Možno sa vám to nezdá, ale… Silový tréning môže mať na našu myseľ rovnaký účinok ako napríklad joga. Dýchate, ste teraz a tu, plne koncentrovaný. Naposledy som cvičila túto 28-dňovú výzvu: https://www.instagram.com/aliceliveing/channel/. Cvičenie je rozdelené na tréning spodnej a vrchnej časti tela, každá sa opakuje dvakrát v týždni a jeden tréning má cca 40 minút. Skvelé na začiatok, po dlhšej pauze alebo ako štart do nového roka.

8.   Extra tip: Odporové bandy, s ktorými vychallengujete naozaj každý sval

Silové tréningy či už s Alice, s mojou ďalšou IG inšpiráciou alebo sama, cvičím vždy s odporovými gumami. Mám asi 4 gumy s rôznym odporom, pričom s nimi naozaj dokážete precvičiť každý sval na tele. A prečo ich tak milujem? V skrini alebo zásuvke vám nezaberú takmer žiadne miesto.

9.   Extra tip: Ashtanga jóga

Ak chcete vybudovať silu, skúste ashtangu jogu. Ide o klasickú jogu z juhu Indie. Tvorí ju ucelená séria na seba nadväzujúcich pozícií (asán).V každej pozícii chvíľku držíte a opäť nasleduje dynamický a fyzicky náročný prechod, tzv. vinyasa do nasledujúcej pozície. Asany plynule nadväzujú jedna na druhú.

Záverečný 10. extra tip: Upratujte!

Vysajte podlahu, vydrhnite vaňu, utrite prah za knihami v poličke! Toto je dôvod, prečo tento tip nepíšem v skupine s inšpiráciou na silové tréningy. Upratovanie môžu byť aj trocha dynamické, ale často pri ňom potrebujete naozaj aj silu. Kalórie môžete ľahko spáliť aj pri čistení kúpeľne, vysávaní a umývaní dlážky a ďalších domácich prácach. Tak spojte príjemné s užitočným.

zdroj: Biano.sk

Podobné články
Iné články

Ako na jednoduché vypratanie bytu či prevážanie nábytku

Prečo si neuľahčiť život, keď je to pritom vo svojej podstate úplne jednoduché a priamočiare? Hovoríme o rekonštrukciách či vypratávaní bytov, prípadne…
Cvičenie

Aké sú benefity pole dance?

Pole dance, kedysi spájaný predovšetkým s nočnými klubmi, prešiel v posledných desaťročiach významnou premenou. Dnes je uznávaný ako bežná forma fitness a…
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…