NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Elektrické kolobežky – prostriedok mikromobility i profesionálny šport

Elektrokolobežky si získavajú čoraz viac priaznivcov. Okrem toho, že predstavujú lacný, komfortný a ekologický prostriedok mobility, hovorí sa o nich aj ako o novej profesionálnej športovej disciplíne. V článku vám priblížime preteky e-kolobežiek, ktoré prvýkrát odštartovali v roku 2022.

Profesionálne preteky elektrokolobežiek

Electric Scooter Championship (skrátene eSC) je séria pretekov, ktorá počas sezóny cestuje po rôznych krajinách na viacerých kontinentoch, podobne ako svetoznáme preteky Formula 1. Miestom konania však nebudú existujúce trate, ale vytvorené závodné dráhy na štadiónoch či uliciach v mestách po celom svete.

Najrýchlejšia elektrická kolobežka na svete

Pretekári budú jazdiť na elektrických kolobežkách rovnakého výkonu – pre tento účel bol skoncipovaný najrýchlejší elektrický skúter, aký bol kedy vyrobený – model S1-X. Dokáže ísť rýchlosťou viac ako 100 km/h. Táto elektrokolobežka je vybavená dvojmotorovým pohonom s výkonom 2 x 6 kW a batériou s kapacitou 1,33 kWh.

Zdroj foto: ORION PRODUCTION / Shutterstock.com

Pozn. Pre porovnanie je dobré uviesť, že maximálna povolená rýchlosť jazdy na elektrickej kolobežke (s výkonom do 500 W)  podľa platnej legislatívy SR je 25 km/h, a to iba v prípade, ak sa pohybuje po mestských komunikáciách a cyklochodníkoch.

Vízia pretekov elektrokolobežiek

Preteky eSC chcú podporiť myšlienku elektromobility s minimálnym dopadom na životné prostredie, ktorá je cenovo dostupná pre každého. Ich poslaním je teda prístupnosť, bezpečnosť a udržateľnosť. Aj samotná pretekárska elektrická kolobežka S1-X bola koncipovaná ako “zelenšia” alternatíva – batéria elektromotora je recyklovateľná a jej súčasti sú vyrobené z prírodných materiálov, napr. prírodný kaučuk (pneumatiky) a vlákna (karoséria).

Vedeli ste, že elektrické kolobežky emitujú približne 65 g oxidu uhličitého na kilometer, zatiaľ čo pri rovnakej jazdnej vzdialenosti bežný automobil vyprodukuje až 650 g?

Elektrické kolobežky pre každého

Jazda na elektrokolobežke je lacným, zábavným a ekologickým spôsobom dopravy. Na trhu nájdeme v ponuke rôzne druhy (mestské, terénne, chopper, bez sedadla či elektrické kolobežky so sedadlom) pre všetky vekové kategórie (elektrické kolobežky pre deti aj dospelých), a to v rôznych cenových reláciách.

Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com

Pri jazde však nezabúdajte dodržiavať bezpečnostné pravidlá a predpisy cestnej premávky, ktorej ste účastníkom. Myslite aj na reflexné doplnky, prilbu a praktické príslušenstvo akým je zvonček, stojan alebo svetlá na elektrickú kolobežku. V neposlednom rade neodporúčame mať pri jazde nasadené slúchadlá, ktoré by mohli ovplyvniť vaše pohotové reflexy.

Podobné články
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…
Iné články

Čo je membrána v oblečení a ako funguje?

Membránové materiály v športovom oblečení predstavujú významný aspekt, ktorý ovplyvňuje pohodlie a výkon pri rôznych klimatických podmienkach. Poďme sa pozrieť na to,…
Iné články

Antioxidanty: Molekuly chrániace naše zdravie

Antioxidanty sú pre naše telo nenahraditeľné látky, ktoré majú mnoho pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Na čo sú dobré a ako ich…