Hľadanie úspor sa tento rok pre vysoké ceny nebude týkať len energií. Mnohé domácnosti sa pre nárast cien potravín rozhodujú vrátiť aj k domácemu pestovaniu zeleniny a ovocia. To si však vyžaduje takéto produkty aj správne na zimu uložiť. Avšak, rovnako ako bežné predmety a doplnky v domácnosti, aj potraviny podliehajú určitým pravidlám skladovania. Obzvlášť v zime, počas ktorej môže úradovať a rozhodovať o všetkom nepríjemný mráz.
Aby ste sa týmto náročným scenárom vyhli, máme pre vás niekoľko rád, ako skladovať potraviny tak, aby si aj v zime zachovali dôležité výživové hodnoty.
Zaobstarajte si pevné kovové regály do pivnice
Moderné kovové regále do pivnice sú dnes základom každého skladovacieho priestoru, v ktorom je nutné mať o všetkom prehľad. Výhodou kovových regálov je ich materiál, z ktorého sú zhotovené. Základom je hliník so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zaručuje nielen odolnosť regálov proti vode, mechanickému poškodeniu, ale aj požiaru.
Všetci veľmi dobre vieme, že napriek kvalitnej izolácii základov sa v priestoroch pivnice udržiava vysoká vlhkosť, ktorá v zime stúpa. Občas to môže byť aj voda, menšie nečistoty a prach, ktoré v týchto priestoroch dlhodobo pretrvávajú.
Ak si ale vybavíte priestory pivnice kovovými regálmi, nemusíte mať z týchto nástrah žiadne obavy. Kovové regály sa nielen dobre udržiavajú v čistote, ale aj jednoducho inštalujú, a to bez použitia skrutiek. Police s vysokou nosnosťou sa postarajú o správne rozloženie potravín a iného tovaru v pivnici, o ktorom budete mať prehľad a bude zároveň dobre vetraný.
Zemiaky bez scvrknutej šupky a klíčkov
Samotný výber úložných systémov k požadovanému efektu nestačí. Skladovaným potravinám treba vytvoriť nielen priestor, ale aj optimálne svetelné podmienky a klímu.
Aby zemiaky nezozeleneli, musia sa skladovať v tme. Optimálna teplota skladovania je 4 až 6 stupňov Celzia. Skladovanie v príliš teplom a suchom prostredí naopak urýchľuje rozklad vitamínu C a podporuje tvorbu klíčkov. Na druhej strane prílišná vlhkosť vedie k plesniam a hnilobe. Hľuzy sa navyše rýchlo scvrkávajú a tvoria zárodky.
V blízkosti zemiakov by nemalo byť ani žiadne ovocie, pretože uvoľňuje zrejúci plyn etylén, ktorý urýchľuje proces starnutia hľúz. Tiež citlivé hľuzy nesmú byť zabalené do fólie – inak sa rýchlejšie kazia.
Dôležité pri skladovaní je, že zemiaky potrebujú vzduch zospodu, čo môžete podporiť výberom regálov s drôtenou policou. Hľuzy tiež neskladajte príliš vysoko. Okrem toho by ste mali vyčistiť sklad alebo nádobu ešte predtým, ako ju dáte do pivnice.
Jablká zostanú dlhšie chrumkavé
Aj jablká treba správne skladovať. Mali by sa na zimu ukladať pri interiérovej teplote maximálne siedmich stupňov a vlhkosti okolo 90 % v debni na ovocie alebo v perforovaných fóliových vreciach.
Keďže podobne ako hrušky produkujú obzvlášť veľké množstvo etylénu, nikdy by sa nemali umiestňovať priamo vedľa zeleniny a iného ovocia.
Optimálne skladovaná zelenina
Rôzne druhy ovocia a zeleniny možno dlhodobo skladovať v drevených debnách alebo v mierne navlhčenom piesku v pivnici. Ideálna vlhkosť vzduchu je 80 až 90 %. Teplota by sa mala pohybovať od jedného do troch stupňov Celzia.
Pivnice v novších budovách však málokedy spĺňajú optimálne podmienky na skladovanie zeleniny. Tu je vhodné umiestniť mrkvu, petržlen, reďkovky a cviklu do navlhčeného piesku. Pri týchto rastlinách treba najskôr odrezať listy, nie však príliš blízko plodov.
Cibuľa a cesnak, voľne uložené v košíkoch alebo zviazané do vrkočov, tiež zostanú čerstvé, ak je skladovací priestor vzdušný, chladný a suchý.
Zdroj obrázkov: www.majster-regal.sk