NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Čo sa stane s vaším autom alebo elektro bicyklom, keď doslúži?

Máte doma auto, ktoré dosluhuje a už nie je v stave, aby ste mohli predať? Na rad prichádza likvidácia takého vozidla. To isté je treba urobiť aj s ďalšími dopravnými prostriedkami ako je napríklad elektrický bicykel. Ako na to?

Likvidácia auta

Auto, ktoré už nie je možné spojazdniť je nutné vyradiť z evidencie a odviesť na vrakovisko, kde sa postarajú o jeho likvidáciu. Dnes je výhodou, že takmer všetko zo súčiastok auta sa dá recyklovať a využiť ďalej. No ak sa auto blíži ku koncu životnosti stáva sa z neho nebezpečný odpad, ktorý je dôležité správne zlikvidovať. Ako na to?

  1. Auto určite svojpomocne nerozoberajte ani nelikvidujte.
  2. Nájdite autorizovaného spracovateľa starých vozidiel, zväčša šrotovisko či vrakovisko.
  3. Mnohý spracovatelia vám pomôžu aj s vyradením vozidla z evidencie a v prípade, že auto už nie je vôbec pojazdné, zabezpečia aj odťahovú službu.
  4. Než auto odovzdáte, uistite sa, že máte potrebné doklady, VIN kód sa zhoduje s tým v technickom preukaze a vozidlo má všetky súčiastky (teda ste z neho nič nevybrali)
  5. Spracovateľ vám následne dá potvrdenie o prevzatí starého vozidla, na základe ktorého bude auto vyradené z evidencie.

Ak neprebehlo vyradenie auta z evidencie automaticky, musíte ísť na dopravný inšpektorát, kde prebehne vyradenie ručne. Nezabudnite mať so sebou potvrdenie o prevzatí starého auta.

Likvidácia elektrického bicykla

Elektrický bicykel je v poslednom čase čím ďalej tým viac obľúbeným dopravným prostriedkom. No s jeho vlastníctvom plynú aj povinnosti, keď už vám bicykel prestane slúžiť. Na likvidáciu elektro bicykla sa myslí už pri jeho výrobe. Každý výrobca totiž musí byť registrovaný v Zozname výrobcov/dovozcov elektrozariadení. Pri likvidácii by ste nikdy nemali bicykel rozoberať, jednotlivé súčiastky ako elektronika motoru, displej, snímače a ďalšie nie je možné zlikvidovať vyhodením do bežného odpadu. Preto je najlepšie bicykel odviezť predajcovi, u ktorého ste ho kúpili. Ten za vás likvidáciu vyrieši. Prípadne ho môžete odovzdať u iného predajcu vo vašom okolí.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com

Podobné články
Iné články

Značka Thrasher je stále populárna medzi mladou generáciou

O značke Thrasher sa hovorí najmä medzi mladšou generáciou. Je len málo tých, ktorí by si nevedeli predstaviť ich klasické logo so slovo…
Iné články

Ako čeliť stresu a každodenným výzvam?

O súčasnej dobe môžeme bez preháňania skonštatovať, že je náročná. Mnohí z nás čelia neľahkým dennodenným výzvam či stresu, vyplývajúcom z práce, vzťahov či iných…
Iné články

Veci, ktoré nájdete bežne doma a môžete ich využiť na cvičenie

Január sa blíži ku koncu. Ešte stále sa držíte svojho novoročného predsavzatia a snažíte sa hýbať? Niektorí ľudia majú pevnú vôľu a motivácia im…