NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

V meste aj na dedine: tieto zimné športy sú najlepšie pre vaše zdravie, kondíciu aj postavu

Sneh, mráz, chlad a mnoho krát aj vietor a ďalšie nástrahy počasia. Zima je na prvý pohľad presne to obdobie v roku, kedy treba byť pekne vo vnútri a strániť sa pobytu vonku. Ak ste doteraz čítali len takéto výzvy, potom vedzte, že prichádzate o to najlepšie, čo v zime môžete robiť: športovať, hýbať sa a zlepšovať zdravie, kondíciu aj postavu!

Aj v zime sa dá behať alebo robiť turistika

Jedným z najviac prirodzených pohybov je chôdza. Ak si myslíte, že na turistiku je vhodné iba leto, potom ste ešte nezažili krásu mrazu a zasnežených kopcov a stromov.

Navyše, turistika je tým najlepším prostriedkom na utuženie zdravia. Pravidelný pohyb podporuje prirodzenú imunitu, otužovanie a pomáha aj na zníženie stresu. Ak sa budete hýbať v zime na slnku, môžete čiastočne doplniť aj dôležitý vitamín D.

Turistikou môžete aj schudnúť, za hodinu viete spáliť okolo 300 kcal, v závislosti od náročnosti terénu. Ešte lepšie výsledky dosiahnete pri behu, kedy môžete spáliť pokojne aj dvojnásobok. Či už chôdza alebo beh, v oboch prípadoch zlepšujete svoju fyzickú kondíciu, výdrž, podporujete svalstvo a zlepšujete kapacitu pľúc.

Aby ste si naopak neprivodili zranenie, základom úspechu je zimná obuv. Do zľadovateného terénu si obujte topánky s protišmykovou podrážkou, na vysokohorské túry použite mačky. Oporou na lepšiu stabilitu vám budú turistické palice.

Korčuľovanie na komplexné formovanie postavy

V lete inline korčule, v zime zas ľadové korčuľovanie, to je „kombo“, ktoré je ideálne pre vaše zdravie aj kondíciu. Korčuľovanie je vhodné pre ľudí v každom veku, aj keď vzhľadom na riziko úrazu by si mali dať pozor ľudia s krehkými kosťami.

Podobne, ako kolieskové, aj ľadové korčule podporujú komplexné formovanie postavy, či už ide o lýtka, stehná, zadok, boky, brucho a svalstvo na chrbtici.

Tento šport je skvelý na budovanie svalovej hmoty a zlepšovanie fyzickej kondície. Trénujete tiež koordináciu pohybov a orientáciu, ide o vynikajúci mentálny relax. Navyše, korčuľovať sa môžete všade: na zamrznutom jazere, na umelých plochách v centre miest, v športových halách alebo aj v nákupných centrách.

Čo sa týka spaľovania kalórií, ľadovým korčuľovaním viete spáliť 200 až 300 kcal za hodinu. Všetko závisí od intenzity, od toho, aký náročný bude terén, čiže kĺzavosť ľadu, ale aj od zapojenia rúk. Ideálne je korčuľovať spoločne s ďalším človekom!

Príďte na chuť lyžovaniu, snowboardu či bežkám

Zrejme najtypickejším zimným športom je lyžovanie, prípadne jeho alternatívy v podobe snowboardingu či bežkovania. Kým prvé dva športy si viete vychutnať iba na kopcoch, na bežky môžete pokojne ísť aj za mesto alebo do okolia dediny.

Všetky tri športy vám prinesú nasledovné výhody:

  • sú skvelé na spaľovanie kalórií, za jednu hodinu viete spáliť 400 až 700 kcal
  • podporujete vytrvalosť a kondíciu, to sa týka tak pľúc, ako aj svalstva a krvného obehu
  • nakoľko ide o športy vyžadujúce zapojenie celého tela a rovnováhy, trénujete aj koordináciu pohybov
  • ak chcete schudnúť, práve lyžovaním viete zlepšiť pomer svalovej hmoty a uložených tukov v problémových partiách

Samozrejme, ak ste úplný začiatočník, dajte si pozor na riziko úrazu, najmä pád vo vysokej rýchlosti z lyží či snowboardu nie je nič, čo by ste chceli zažiť. Tieto športy môžu byť problematické aj pre ľudí, ktorí majú nadmerne opotrebované kĺby. Na úvod začnite s menej náročnými trasami a investujte do kvalitného vybavenia a oblečenia.

Sánkovanie a bobovanie nemusia byť iba pre deti

Poslednou kategóriou zimných športov, ktoré môžu prospieť vášmu zdraviu, je sánkovanie či bobovanie. Ak si myslíte, že sú vyhradené iba deťom, mýlite sa.

Práve naopak, dnešné sane majú nosnosť pokojne aj 140 kg, či už po rovine alebo z kopca. Bez akýchkoľvek problémov tak unesú aj dospelého človeka, najmä ak ide o drevené modely. Tie sú pevnejšie, robustnejšie a viete ich počas leta lepšie udržiavať.

Sánkovaním viete za hodinu spáliť okolo 200 kcal, závisí to od toho, ako často sa spustíte a ako dlho budete naspať kráčať do kopca. Drevené sane sú ťažšie, ako plastové, čo sa môže javiť na prvý pohľad ako nevýhoda. Ak však ide o spaľovanie kalórií, práve ich vyššia hmotnosť znamená väčšiu efektivitu a viac spálenej energie.

Boby sú alternatívou vtedy, ak máte problém zmestiť sane do auta. Sú ľahšie, užijete si s nimi viac zábavy a sú aj rýchlejšie. Či už sa budete sánkovať alebo bobovať, v oboch prípadoch podporujete imunitu, kondíciu, koordináciu a znížite stres.

Podobné články
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…
Šport

Pravidelné behanie zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Zdravý beh je dôležitou súčasťou udržiavania dobrej fyzičky a aktívneho životného štýlu. Pomáha nielen zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, ale aj posilňovať svaly a…
Šport

Plánujete 100km na bicykli? Nezabudnite na tieto dôležité tipy

Bicyklovanie je skvelým spôsobom, ako stráviť voľný čas, zlepšiť kondíciu a objaviť krásy prírody. Ak ste sa rozhodli pre svoju cyklistickú výzvu…