NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

FIFA sa pripojila k novým klimatickým cieľom OSN pre šport napriek tomu, že navrhla majstrovstvá sveta vo futbale každé dva roky

Svetová futbalová organizácia FIFA súhlasila s novými cieľmi v oblasti zmeny klímy na klimatickej konferencii COP26, napriek tomu, že zvažovala plány na dvojročné majstrovstvá sveta.

Ciele boli predstavené ako súčasť Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC) a zahŕňajú dosiahnutie čistej nuly do roku 2040 a zníženie emisií skleníkových plynov o 50 % do roku 2030.

Ďalšími signatármi sú :

  •  Medzinárodný olympijský výbor
  •  Premier League
  •  BBC Sport 
  •  Formula E.

Naozaj záleží futbalu na životnom prostredí?

Čistá nula je, keď podnik alebo krajina dosiahne celkovú rovnováhu medzi množstvom uhlíka, ktoré vypúšťa, a uhlíkom, ktorý odstráni z atmosféry.

Európsky futbalový riadiaci orgán UEFA sa tiež prihlásil k všeobecným cieľom, ale spolu s Formulou 1 nie je na zozname organizácií vstupujúcich do existujúcej kampane OSN Race to Zero.

V lete čelila UEFA kritike za naplánovanie Euro 2020 v 11 krajinách a zavedenie Európskej konferenčnej ligy v tejto sezóne – čo zvýšilo počet zápasov v skupine kontinentálnych klubov o 20 %.

Preto boli kritizovaní , že určité kroky organizácie boli v rozpore so zásadami, ku ktorým sa prihlásili.

FIFA, zatiaľ čo zvažuje návrhy usporiadať majstrovstvá sveta každé dva roky, naplánovala aj rozšírenie na 48 tímov na turnaj v roku 2026 v USA a Kanade – obe tieto skupiny zaručia zvýšenie emisií uhlíka.

Prezident FIFA Gianni Infantino však zdôraznil oddanosť svojej organizácie nulovému cieľu OSN, a to aj pre budúce turnaje.

“Klimatické zmeny ovplyvňujú životy celých komunít,” povedal. „Futbal nie je imúnny voči významným zmenám na celom svete, ktoré postihujú ľudový a elitný futbal.

Výkonný riaditeľ Premier League Richard Masters pri registrácii do kampane Race to Zero povedal: „Premier League demonštruje svoj záväzok k udržateľnejšej budúcnosti.

Ako všetky športy, aj futbal má silu spájať ľudí a dúfame, že prostredníctvom našej práce a verejného záväzku k cieľom v oblasti klimatických zmien povzbudíme aj futbalových fanúšikov na celom svete, aby zvážili, ako môžu znížiť svoju vlastnú uhlíkovú stopu.”

Čo bolo prisľúbené?

Akčný rámec Sports for Climate bol spustený pred tromi rokmi v Poľsku, ale nemal žiadne konkrétne ciele, namiesto toho zaväzoval signatárov k piatim kľúčovým princípom vrátane zníženia celkového vplyvu na klímu a podpory väčšej environmentálnej zodpovednosti.

Momentálne všetci signátori pôvodného rámca sa budú musieť znova zaviazať – a ako súčasť záväzku súhlasia s predložením plánov konkrétnych opatrení, ktoré prijmú na splnenie cieľov, a každoročne budú podávať správy o celkovom pokroku.

Sľub bol urobený na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe, kde množstvo popredných osobností diskutuje o úlohe športu pri podpore cieľov Parížskej dohody, medzinárodnej zmluvy o zmene klímy podpísanej v decembri 2015.

Patricia Espinosa, výkonná tajomníčka OSN pre klimatické zmeny, povedala: „Odkedy sme spustili akčný rámec Sports for Climate, viac ako 280 športových organizácií sa zaviazalo k všeobecným cieľom zosúladiť šport s cieľmi Parížskej dohody.

“Vyzývame všetky ostatné športové organizácie, aby ich nasledovali.”

Podobné články
Šport

Všetko o histórii ľadového hokeja na Slovensku

Prevedieme vás dôležitými míľnikmi obľúbeného športu v našej krajine. Myslíte si, že viete o slovenskom hokeji všetko? Poďme to zistiť. Ľadový hokej,…
Šport

Pravidelné behanie zlepšuje fyzickú aj psychickú pohodu

Zdravý beh je dôležitou súčasťou udržiavania dobrej fyzičky a aktívneho životného štýlu. Pomáha nielen zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, ale aj posilňovať svaly a…
Šport

Plánujete 100km na bicykli? Nezabudnite na tieto dôležité tipy

Bicyklovanie je skvelým spôsobom, ako stráviť voľný čas, zlepšiť kondíciu a objaviť krásy prírody. Ak ste sa rozhodli pre svoju cyklistickú výzvu…