NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Ako vybrať televízor pre sledovanie športu

Sledovanie športových utkaní je veľmi obľúbenou činnosťou veľkej skupiny majiteľov televízií. Či už ide o futbal, hokej alebo iné tímové či individuálne disciplíny, sú športové prenosy typické niekoľkými charakteristikami, ktoré určujú, aký druh televízie sa pre športového fanúšika najlepšie hodí. Ak sa chystáte kúpiť si novú televíziu a patríte do tejto kategórie užívateľov, či jednoducho športové utkania tvoria veľkú časť času, ktorého pred obrazovkou strávite, mali by ste sa pri vyberaní orientovať i na vlastnosti popísané nižšie.

Čo by nemalo chýbať televízii pre sledovanie športu

Hlavným špecifikom športových prenosov je predovšetkým dynamika s rýchlo sa meniacim priebehom, zameranie na detail a často i vysoká farebnosť. Obdobné charakteristiky programu je možné pozorovať u akčných filmov či sú typické pre počítačové hry. Práve z tohto dôvodu sa medzi jednotlivými parametrami televízií je potrebné zamerať na tie, ktoré poskytnú ideálny zážitok spojený s charakteristikami tohto typu programu.

Aké parametre sú pri výbere televízie pre sledovanie športu dôležité

Pri výbere konkrétneho modelu televízie je možné sa v ich vlastnostiach a tým pádom i ponuke trochu stratiť. Technológie, ktoré moderné zariadenia tohto typu využívajú, sú orientované práve na najlepšie zobrazovanie či zvukové prevedenie programu, pretože sú však medzi jednotlivými žánrami veľké rozdiely v požadovaných preferenciách, štandardne sa pri rozhodovaní orientujeme iba na tie vlastnosti, ktoré odpovedajú konkrétnemu žánru – pre detské programy či klasické a umelecké filmy je to napríklad farebná škála či možnosť 3D zobrazenia, u blockbusterov je to rozlíšenie a kvalita zvukového prenosu. Športové utkania a relácie zasa nevyžadujú priamo bazírovanie na dobrom zvuku, dôležitý je predovšetkým dobrý kontrast a rýchla reakcia obrazu na zmeny. Práve s ohľadom na tieto skutočnosti by mali byť pri výbere televízie zohľadňované najmä tieto vlastnosti a funkcie:

  • veľkosť
  • technológia zobrazovania
  • obnovovacia frekvencia
  • cena

Detailný popis všetkých dôležitých parametrov vrátane orientačných hodnôt súčasných modelov na trhu nájdete napríklad aj v tomto testu najlepších televízorov. Vo všeobecnej rovine si ich potom bližšie popíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Veľkosť obrazovky

Tendencie výrobcov televízorov štandardné smerujú k výrobe stále väčších (a tenších) modelov, čo je spotrebiteľmi hodnotené veľmi pozitívne. Obecne platí, že čím väčšia obrazovka je, tým lepšie sa na ňu pozerá z väčšej vzdialenosti. Na druhú stranu, ak bývate v menšom byte, nie je televízia s veľkou uhlopriečkou práve ideálna, pretože sa na ňu musíte pozerať z malej vzdialenosti. Športoví fanúšikovia majú síce tendencie sa na zápasy pozerať z veľkej blízkosti, ak však nie je možné kvôli vzdialenosti prehliadnuť celú obrazovku. Ideálny rozmer sa pohybuje pri uhlopriečkach medzi 55 a 65 palcov, ktoré ponúkajú optimálne rozlíšenie pre charakteristiky zdrojového videa prenosov – menšie televízie sú výhodnejšia, ak sa musíte kvôli nedostatku priestoru pozerať z väčšej blízkosti.

Technológia zobrazovania

Pre športové prenosy sú dôležitými dve hlavné vlastnosti zobrazovacej technológie, a to kontrast a pozorovacie uhly. Dobrý kontrast je možné dosiahnuť na základe zobrazovania čiernej farby – v tomto smere sa medzi najlepšie technológie pre sledovanie športových utkaní radia modely s technológiami LED kombinovanou s panelom IPS, a potom najmä technológie OLED, ktorá umožňuje zobrazovanie absolútnej čiernej.

Obnovovacia frekvencia

U obnovovacej frekvencie opäť platí, že čím je vyššia, tým je možné hovoriť o kvalitnejšom obraze. Štandardne je možné sa rozhodovať medzi 50 a 100 Hz (prípadne 200 Hz). Obrazovky s obnovovacou frekvenciou 50 Hz sú lacnejšie a optimálne pre bežné programy, ak však sledujete dynamické športové prenosy či filmy s rýchlejším spádom, je oveľa lepšie zadovážiť si televíziou s obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 100 Hz.

Cena

Jedným z hlavných kritérií pri výberu televízie je jej cena. U televízorov pre sledovania športových prenosov je dobré si trochu priplatiť za kvalitu, aby boli splnené uvedené vlastnosti. Ceny týchto produktov sa aktuálne pohybujú medzi 800 – 1600 Eur, medzi tými lacnejšími je to napríklad televízor Samsung QE55QN85A alebo LG OLED55BI s uhlopriečkou 55 palcov, medzi tými drahšími potom podobné modely s uhlopriečkou 65 palcov.

Podobné články
Iné články

Ako na jednoduché vypratanie bytu či prevážanie nábytku

Prečo si neuľahčiť život, keď je to pritom vo svojej podstate úplne jednoduché a priamočiare? Hovoríme o rekonštrukciách či vypratávaní bytov, prípadne…
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…
Iné články

Čo je membrána v oblečení a ako funguje?

Membránové materiály v športovom oblečení predstavujú významný aspekt, ktorý ovplyvňuje pohodlie a výkon pri rôznych klimatických podmienkach. Poďme sa pozrieť na to,…