NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Šport

Ako korona ovplyvnila futbal?

Ak ste v poslednej dobe sledovali futbalový zápas naživo, pravdepodobne ste tak urobili z pohodlia svojej pohovky – rovnako ako zvyšok davu. Dokonca aj slovo „dav“ vyvoláva zimomriavky po pandémii COVID-19 a bude trvať ešte pomerne dlho, kým sa fanúšikovia vrátia na štadióny v plnom počte. Toto nie je jediná vec, ako Covid ovplyvnil futbal. 

Futbal sa vyvíja pomaly. Fanúšikovia, hráči a zainteresované strany sa však veľmi rýchlo prispôsobili zmenám počas pandémie. Keď sa všetko vráti do normálu, je pravdepodobné, že hygienické zmeny sa stanú novým štandardom. Najmä pokiaľ ide o návrat fanúšikov na tribúny.

Mnoho klubov v posledných rokoch pracuje na diverzifikácii svojej fanúšikovskej základne, a tak sa už veľmi tešia na osobné stretnutie s držiteľmi sezónnych vstupeniek a vernými priaznivcami.

Finančná stránka futbalu

Zatiaľ čo úplný finančný dopad COVID-19 ešte nie je možné vyčísliť, predpokladá sa, že zasiahnuté budú kluby v menších futbalových krajinách a kluby v nižších ligách väčších krajín. najtvrdší. Tieto kluby sú zvyčajne viac závislé na príjmoch v deň zápasu. Keďže nikto neprechádza cez turnikety, kluby inovujú spôsoby, ako vytvárať príjmy v dňoch zápasov.

Mládežníckym hráčom sa darí

Jednou neočakávanou výhodou pandémie vo futbalovom biznise je, že manažéri sa už nemôžu spoliehať na veľké bankové rezervy pri financovaní vylepšení mužstva. Budú musieť byť vynaliezaví, aby posilnili svoj tím. Namiesto investovania desiatok miliónov do pútavých reklám manažéri a tréneri investujú čas a starostlivosť do svojich mládežníckych tímov, čím podporujú miestne talenty.

Rozvoj technológií – a vzťahov

Je pravdepodobné, že digitalizované aspekty futbalu sa v dôsledku pandémie Covid rýchlo menia. Kluby a vysielatelia sa budú spoliehať na technologické riešenia na poskytovanie nových typov obsahu a diverzifikáciu zdrojov príjmov. 

Sponzori budú vyžadovať zmysluplnejšie vzťahy s klubmi a podporovateľmi, aby zabezpečili, že dostanú svoje peniaze. Opäť to bude pravdepodobne zahŕňať digitálne riešenia, pretože veľké dáta a klubové webové stránky sa používajú na prispôsobenie skúseností fanúšikov.

Odložené zápasy

Bohužiaľ, museli sa odkladať zápasy a kvalifikácie po celom svete. Kvalifikácie pre majstrovstvá sveta vo futbale 2022 boli narušené pandémiou. V marci 2020 bolo oznámené, že zápasy ázijskej kvalifikácie, ktoré sa majú uskutočniť v marci a v júni 2020, boli odložené na neskoršie dátumy. Juhoamerická kvalifikácia, ktorá sa má konať v marci 2020, bola tiež odložená na neskorší termín. 

Odložené boli aj zápasy play-off medzi Južnou Kóreou a Čínou na kvalifikačnom turnaji žien AFC 2020. Dňa 17. marca 2020 CAF oznámil, že Šampionát afrických národov 2020 bol z dôvodu pandémie odložený na neskorší dátum. Dňa 30. júna CAF oznámil, že turnaj sa bude konať v januári 2021.

Objavili sa obavy týkajúce sa UEFA Euro 2020, ktoré sa koná v dvanástich hostiteľských mestách po celej Európe, a potenciálneho vplyvu koronavírusu na hráčov, zamestnancov a návštevníkov turnaja. Prezident UEFA Aleksander Čeferin uviedol, že organizácia je presvedčená, že situácia sa dá riešiť, zatiaľ čo generálny tajomník Theodore Theodoridis uviedol, že UEFA udržiava kontakt so Svetovou zdravotníckou organizáciou a národnými vládami ohľadom koronavírusu. 

UEFA oznámila, že 17. marca sa bude konať videokonferencia so zástupcami jej 55 členských asociácií, aby prediskutovali reakciu na prepuknutie pre domáce a európske súťaže vrátane Euro 2020. Turnaj bol presunutý o 12 mesiacov. V dôsledku toho sa UEFA Women’s Euro 2021 podobne posunulo o 12 mesiacov späť, pretože pôvodné dátumy boli v rozpore s preskupenými dátumami Euro 2020 a letných olympijských hier 2020.

21. apríla 2020 Futbalová konfederácia Oceánie oznámila, že z dôvodu pandémie a ťažkostí s presunom na iný dátum v medzinárodnom kalendári zápasov FIFA bude OFC Nations Cup 2020 zrušený.  3. apríla 2020 FIFA oznámila, že majstrovstvá sveta žien do 20 rokov 2020, ktoré sa majú konať v Paname a Kostarike v auguste, a majstrovstvá sveta žien do 17 rokov FIFA 2020, ktoré sa majú konať v novembri v Indii, budú odložené a preložené.

Veríme, že sa čoskoro dočkáme návratu k normálu vo futbale a v roku 2022 sa už nebudú rušiť futbalové podujatia. 

Podobné články
Šport

V akej športovej obuvi odštartovať jarnú sezónu?

Cvičiť sa dá za každého počasia, ale nie pri akejkoľvek výbave. Športovaním zlepšujeme celkovú kondíciu tela, takže ide o investíciu do vlastného zdravia….
Šport

Ľudia stávkujú, aj keď o športe nič nevedia

Doba sa mení, stávkovanie sa presunulo do telefónov a aplikácií. Prečo sú niektoré športy finančne v inej galaxii ako iné športy? Môžu…
Šport

6 potravín, ktoré vám pomôžu odbúrať stres a zvýšiť váš športový výkon

Ako sa hovorí: „Sme to, čo jeme.” Tento výrok sa dá aplikovať či už na naše fyzické alebo mentálne zdravie. V dnešnom…