NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

CvičenieIné články

Ako korona ovplyvnila šport

Rok ako tento ešte šport nezažil. Ani slovenský, ani svetový. Od druhej svetovej vojny nezažili športovci takú neistotu ako v súčasnosti. Súťaže sú zrušené už druhú sezónu. Presunuté boli také významné podujatia ako je napríklad olympiáda, či majstrovstvá sveta vo futbale. Mnohé ďalšie boli úplne zrušené.

Športový priemysel sa zažal síce postupne obnovovať, ale iba vo veľmi obmedzenom režime. Jeho pravidlá sa zmenili.

Šport bez fanúšikov

Fanúšikovia sa najprv z preplnených štadiónov museli presunúť pred televízor. Neskôr mali prístup na štadión len v obmedzenom množstve. Situácia okolo pandémie sa však nevyvíjala dobre a tak boli vytvorené prísne podmienky na základe ktorých je presne zadefinované, kedy a koľko fanúšikov sa môže zúčastniť zápasu.

Športovci sa chceli po nútenej pauze vrátiť aj s ekonomických dôvodov. Športový priemysel zažíva obdobie enormných strát.

Bubliny

K reštartu športového sektoru dochádza postupne a opatrne, tak aby neboli  ochoreniu vystavení ani fanúšikovia ani samotní športovci. Organizátori prišli so zaujímavým riešením, ako podujatia zorganizovať aj po stránke nevyhnutnej športovej prípravy a izolovať sa pritom pred vonkajším svetom.

Jednotlivé kluby vytvorili špeciálne bubliny. Každá bublina má svoj prísny režim preventívnych a hygienický nariadení, ktoré sa musia dodržiavať. Všetci účastníci bubliny musia byť zároveň pravidelne testovaní a je monitorovaný ich zdravotný stav.

Profesionálny športovci si tak museli zvyknúť na odlúčenie od svojich blízkych. Sezónu v bubline sa rozhodli dohrať nie len futbalové  kluby ale aj zámorská NHL a basketbalisti NBA.

Bubliny a médiá

Všetky opatrenia okolo športu sa netýkajú iba športovcoch samých ale aj médií. Nekonajú sa žiadne rozhovory ani tlačové konferencie. Novinári môžu klásť otázky v špeciálne vytvorenej zóne na to určenej a odpoveď dostanú písomne alebo prostredníctvom sociálnych médií.

NÚDZOVÝ STAV

Na Slovensku platí od 1. januára 2021 prísny zákaz vychádzania. Za presne stanovených podmienok sa môže ďalej konať 11 súťaží v 5 kolektívnych športoch:

  • hokej
  • futbal
  • basketbal
  • volejbal
  • hádzaná

Zápasy sa konajú bez divákov a športovci ako aj realizačné tímy sa musia pravidelne testovať tak, ako to nariaďuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ústredný krízový štáb SR rozhodol, že pre vrcholových športovcov budú k dispozícii dve karanténne centrá. 

  • Olympijské tréningové centrum x – bionic sphere v Šamoríne pre olympionikov
  • Karanténne centrum vo Zvolene pre národný hokejový tím

Olympijské tréningové centrum x – bionic sphere v Šamoríne

Karanténne centrum je výhodne lokalizované v rámci izolovanej časti Šamorína. Areál má jednu vstupnú bránu s kontrolovaným vstupom. Pre verejnosť je uzavretý.

V areáli sú vytvorené 3 bezpečnostné zóny: 

  • ubytovanie
  • stravovanie 
  • športová príprava 

Vstup do pavilónov aj na športoviská je limitovaný a je podmienený testom RT-PCR na ochorenie COVID-19. Všetci musia rešpektovať mimoriadne bezpečnostné a hygienické opatrenia.

Olympijským tréningovým centrom x-bionic® sphere disponuje jedinečnými tréningovými podmienkami pre viacero olympijských športov.

Režim fungovania karanténneho centra vychádza z platných rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR a pokynov hlavného hygienika SR, ktorých cieľom je ochrana a podpora verejného zdravia.

Vytvorením týchto bublín sa športovci môžu aj naďalej pripravovať na svoje medzinárodné súťaže.

Do dnešného dňa využilo kontrolovanú zónu uzatvoreného Olympijského tréningového centra doposiaľ 3 000 športovcov. Športovci ocenili otvorenie karanténneho centra v čase, keď sú pre nich telocvične beznádejne zatvorené. Organizátorom sa podarilo vytvoriť výborné a hlavne bezpečné podmienky pre športovcov rôznych kategórií:

  • plavci 
  • rýchlostná kanoistika
  • športová gymnastika mužov aj žien
  • karate
  • taekwondo
  • tanečný šport
  • kickbox
  • judo

Karanténne centrum Zvolen

Bublina vo Zvolene bola určená pre hokejovú reprezentáciu do 20 rokov, ktorá sa tu  dva týždne pripravovala na majstrovstvá sveta vo svojej kategórii. K dispozícii mali vyhradenú časť hotela, samostatné prechodové chodby a zimný štadión.

Pre hráčov bolo naozaj dôležité aby sa dostali do tréningového tempa a odohrali pár zápasov. Pre mnohých to boli prvé zápasy v sezóne.

Život v bubline podliehal dodržiavaniu prísnych hygienických nariadení a plneniu požiadaviek nielen zo strany krízového štábu, ale aj Medzinárodnej hokejovej federácie a kanadských organizátorov MS “20”.

AKO DLHO POTRVÁ TENTO STAV?

Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že situácia sa ukľudní do dvoch rokov. Mnohí sa spoliehajú na očkovanie, ale aj to potrvá istý čas.

V duchu „bublín“ sa na Slovensku podarilo aj napriek nepriaznivej situácie uskutočniť niekoľko turnajov a súťaží. Konali sa len vďaka tomu, že pretekári, tréneri, rozhodcovia a ďalší personál vrátane médií dobrovoľne podstúpili dvojtýždňovú karanténu a následne sa podrobili antigénovému testu na koronavírus.

Za takýchto podmienok sa uskutočnili napríklad:

  • cyklistické preteky Okolo Slovenska
  • Dudínska päťdesiatka

Hygienické opatrenia okolo pandémie sa však neustále menia a prispôsobujú momentálnej situácii a tak organizátori ani športovci do poslednej chvíle nevedia, či sa závod alebo turnaj vôbec uskutoční.

Všetkým je jasné, že bubliny nie sú dlhodobo udržateľné riešenie. Okrem toho, že sú ekonomicky náročné predstavujú psychickú záťaž pre jednotlivcov. Sezóny trvajú niekoľko mesiacov a nie každý takýto spôsob život v odlúčení zvláda. 

Preto súťaže vo veľkých kolektívnych športoch od bublín postupne upúšťajú a snažia sa prísne dodržiavať zavedené zdravotné protokoly. 

Na Slovensku sa od 15. marca 2021 riadime Covid Automatom, systémom na monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protipandemických opatrení  v závislosti od intenzity šírenia Covid- 19.

Na základe automatu sa okresy rozdeľujú podľa aktuálnej rizikovosti.  Každý stupeň ohrozenia má zadefinované svoje hygienické a protipandemické opatrenia vo všetkých sférach vrátane športového priemyslu. 

Foto: Unsplash

Podobné články
Iné články

Rady, ako zostať aktívny aj v zime, vhodné oblečenie, hydratácia a tipy na zahriatie

Zima je obdobím, ktoré mnohým z nás dokáže narušiť pravidelný pohybový režim. Chladné počasie, kratšie dni a snehové podmienky nás často odrádzajú…
Iné články

Ako sa mení tráviaci systém s pribúdajúcimi rokmi?

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele odohráva množstvo zmien a jednou z oblastí, ktorá je týmto procesom ovplyvnená, je tráviaci systém….
Iné články

Úprava vody pomocou filtračných zariadení

Filtrácia vody predstavuje spoľahlivý spôsob, ako zbaviť vodu nežiaducich látok, ktoré nášmu telu alebo spotrebičom v domácnosti neprospievajú. Úpravu vody môžeme realizovať…