NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Iné články

Pri cvičení zaraďte do svojho jedalníčka ananás

Ananás, exotický plod s výraznou chuťou, nie je len lahodnou pochúťkou, ale aj výborným spoločníkom pre tých, ktorí sa venujú športu.

Aké sú nutričné hodnoty ananásu?

Ananás nie je len chutný, ale je aj bohatý na živiny, ktoré môžu byť prospešné pre vaše telo, najmä počas fyzickej aktivity. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém, a mangán, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí.

Nutričné hodnoty ananásu na 100 gramov sú približne nasledovné:

  • Energetická hodnota: 50 kcal
  • Bielkoviny: 0,5 g
  • Sacharidy: 13,1 g
    z toho cukry: 9,9 g
  • Tuky: 0,1 g
  • Vláknina: 1,4 g
  • Vitamín C: 47,8 mg (približne 80 % odporúčanej denné dávky)
  • Mangán: 0,9 mg (približne 45 % odporúčanej denné dávky)

Enzýmy v ananáse

Ananás obsahuje enzým bromelaín, ktorý podporuje trávenie bielkovín. Po intenzívnom cvičení môže telo potrebovať podporu pri trávení, a bromelaín v ananáse môže pomôcť urýchliť proces trávenia a zlepšiť vstrebávanie živín.

Bromelaín v ananáse nie len podporuje trávenie, ale má aj protizápalové vlastnosti. To môže byť výhodné pre športovcov a cvičencov, pretože pomáha znižovať zápal a zrýchľovať regeneráciu svalov.

Ananás je plný antioxidantov

Bohatstvo antioxidantov v ananáse je ďalším dôvodom, prečo ho je dobré zahrnúť do stravy počas cvičenia. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu vznikať počas fyzickej aktivity, a tak chránia bunky pred poškodením.

Ananás má taktiež vysoky obsah vody, vďaka čomu vám pomôže zhydratovať a udržiavať vaše telo hydratované počas dňa.

Konzumácia

Pre najlepšie výsledky môžete zahrnúť ananás do svojej stravy v čase okolo cvičenia. Môžete si pripraviť osviežujúci ovocný šalát s kúskami ananásu, pridať ich do smoothie alebo jednoducho užívať kúsky čerstvého ananásu ako lahodný snack.

Ananás je nielen chutným ovocím, ale aj dôležitou potravinou pre tých, ktorí sa venujú fyzickej aktivite. S jeho výživným obsahom, vysokým obsahom vody a prospešnými enzýmami je ananás skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú podporiť svoje telo počas cvičenia.

 

Podobné články
Iné články

Viete, aká je odporúčaná dávka kofeínu?

V dnešnom uponáhľanom svete sa stávame závislými na rýchlych a účinných spôsoboch, ako získať energiu. Jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších spôsobov, ako…
Iné články

Čo je membrána v oblečení a ako funguje?

Membránové materiály v športovom oblečení predstavujú významný aspekt, ktorý ovplyvňuje pohodlie a výkon pri rôznych klimatických podmienkach. Poďme sa pozrieť na to,…
Iné články

Antioxidanty: Molekuly chrániace naše zdravie

Antioxidanty sú pre naše telo nenahraditeľné látky, ktoré majú mnoho pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Na čo sú dobré a ako ich…