NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

CvičenieIné články

Bojkot na sociálnych sieťach: Futbalové kluby, hráči a športové orgány protestovali

Ak patríš medzi fanúšikv športu a rád si pozrieš prenosy aj online prípadne sleduješ svoj obľúbený športový klub aj na sociálnych sieťach určite si zaznamenal výpadok v postoch v online priestore. Tento výpadok  však nebol náhodný, išlo o bojkot!

O aký bojkot išlo?

Futbalové kluby, hráči, športovci a množstvo športových orgánov začali štvordňový bojkot sociálnych médií v snahe bojovať proti zneužívaniu a diskriminácii na svojich platformách.

“Prejav solidarity proti zneužívaniu online“ dúfa, že povzbudí spoločnosti, aby konali a aby zvýšili záujem v boji proti rasistickému a sexistickému zneužívaniu zo strany používateľov.

Protest sa začal v piatok 30.4.2021 o 15:00 BST a skončil sa v pondelok 3.5.2021 o 23:59 BST.

Premier League aj niektorí hráči vydali vyhlásenie pred štvordňovým mlčaním a uviedli, že neprestanú vyzývať spoločnosti pokiaľ nebude zo športu odstránené diskriminačné zneužívanie v online priestore. 

Je samozrejmé, že samotný bojkot to nevyrieši a preto budú aj naďalej proaktívne konať v tejto veci.

Niekoľko hráčov a klubov zverejnilo vyhlásenie krátko pred začatím protestu. Futbalové kluby si dokonca zmenili svoje ikony informačného kanála na Twitteri na začiernenú verziu svojho loga.

Antidiskriminačná organizácia Kick It Out hovorí, že bojkot „znamená náš kolektívny hnev“, k futbalu sa pridávajú aj ďalšie športy.

Kto sa zúčastnil?

Medzi organizácie bojkotujúce Twitter, Facebook a Instagram patria:

  • Futbal: Kluby Premier League, Anglická futbalová liga, Superliga žien, Škótska profesionálna futbalová liga a Škótsky ženský futbal; riadiace orgány vrátane Futbalového zväzu, Škótskeho FA, Futbalového zväzu Walesu a Írskeho futbalového zväzu; Európsky riadiaci orgán Uefa; množstvo ďalších futbalových organizácií

Kriket: Kriketová rada Anglicka a Walesu, kraje prvej triedy, regionálne tímy žien a asociácia profesionálnych kriketárov

Nohejbal: Superliga, Anglický nohejbal, Asociácia hráčov nohejbalu

Rugby: England Rugby, Scottish Rugby, Welsh Rugby, France Rugby, Premiership Rugby, kluby a hráčska asociácia

Rugby league: Rugby Football League, Super League Europe, Rugby League World Cup 2021 and the Rugby League Player Association.

Orgány spoločnosti: sponzor Premier League a ženskej Superligy Barclays, sponzor Anglicka Nationwide, Adidas; vysielatelia Sky Sports, BT Sport a Talksport

Formula 1: Všetci jazdci

Angažujú sa tiež britská cyklistika, britský dostihový závod, hokej vo Veľkej Británii a Anglicku a tenisová asociácia.

Prečo sa to deje?

Pred dvoma rokmi sa množstvo futbalistov zapojilo do kampane # Dosť na to – 24-hodinový bojkot na sociálnych sieťach na protest proti zneužívaniu online.

Hráči vo všetkých športoch sú ale naďalej vystavovaní rasistickej šikane. Niektoré kluby sa kvôli agresivite obracajú na políciu.

Vyšetrovanie Asociácie profesionálnych futbalistov, hráčskej únie, odhalilo v novembri 2020 na Twitteri 56 urážajúcich príspevkov.

PFA ich nahlásila platforme, ale 31 z nich je stále viditeľných, čo organizácia označila za „absolútne neprijateľné“.

Manchester United odhalil, že ich vlastná analýza zistila nárast šikany zameranej na hráčov klubu o 350%, pričom v období od septembra 2019 do februára 2021 bolo zameraných na hráčov 3 300 príspevkov.

Zistilo sa, že 86% z týchto príspevkov bolo rasistických, zatiaľ čo 8% bolo homofóbnych alebo transfóbnych.

Pred tromi týždňami sa k Swansea City pripojili Birmingham City a Rangers, ktorí si na týždeň zastavili účty na sociálnych sieťach, aby sa postavili proti zneužívaniu.

Niektoré z riadiacich orgánov futbalu uviedli zmeny, ktoré by chceli vidieť na Facebooku a Twitteri.

Vláda Spojeného kráľovstva predtým pohrozila spoločnostiam v oblasti sociálnych médií „vysokými pokutami“, ktoré by mohli predstavovať „miliardy libier“, ak sa im nedarí bojovať proti zneužívaniu na svojich platformách.

Jednotlivci i futbalové kluby odsúdili zneužívanie a bolo rozhodnuté, že kolektívna akcia je najlepším spôsobom, ako dosiahnuť zmenu.

Čo hovoria spoločnosti pôsobiace v sociálnych sieťach?

  • Facebook, ktorý vlastní Instagram, uviedol, že sa zaviazal bojovať proti zneužívaniu na svojich platformách.
  • Instagram minulý týždeň ohlásil nástroj, ktorý umožňuje používateľom automaticky filtrovať urážlivé správy od tých, ktoré na platforme nesledujú.
  • Twitter zverejnil vo februári zdĺhavé vyhlásenie, pričom uviedol, že sa bude snažiť aby ich priestor bol bezpečný pre fanúšikov hráčov a všetkých účastníkov. Spoločnosť dodala, že vo Veľkej Británii odstránila viac ako 7 000 tweetov týkajúcich sa futbalu, ktoré porušili jej pravidlá.

Veríme, že spoločnosti v sociálnych sieťach ako aj jednotlivci či celá spoločnosť budú spoločnými silami bojovať proti násiliu a šikane a to nielen v športe.

Foto: Unsplash

Podobné články
Iné články

Ako sa mení tráviaci systém s pribúdajúcimi rokmi?

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele odohráva množstvo zmien a jednou z oblastí, ktorá je týmto procesom ovplyvnená, je tráviaci systém….
Iné články

Úprava vody pomocou filtračných zariadení

Filtrácia vody predstavuje spoľahlivý spôsob, ako zbaviť vodu nežiaducich látok, ktoré nášmu telu alebo spotrebičom v domácnosti neprospievajú. Úpravu vody môžeme realizovať…
Cvičenie

10 výhod, prečo by ste mali začať pravidelne plávať

Plávanie nie je len obľúbenou letnou aktivitou, ale aj jedným z najkomplexnejších a najzdravších športov, ktoré môžete zaradiť do svojho každodenného života….