NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

Cvičenie

Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby!

Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby!

Cvičenie doma sa stalo v dnešnej dobe úplne bežnou vecou. V čase zatvorených fitness centier či posilňovní je potrebné vystačiť si s tým, čo nám poskytuje náš domov. Ako si zvyknúť na cvičenie v domácich podmienkach? Existuje zopár spôsobov, ako na to.

Vyberte si cvičenie, ktoré vám vyhovuje

V prípade, že nepatríte k ľuďom, ktorí by cvičili pravidelne vo fitness centrách, no chcete čas doma využiť na cvičenie, je potrebné začať pomaly a hlavne s niečím, čo vás naozaj baví.

Pri výbere cvičenia máte široké možnosti.

Okrem posilňovania si môžete prísť na svoje pri boxe, kickboxingu, joge, spinningu, behu na páse či bicyklovaní. Výber je na vás. Určite odporúčame popozerať sa aj po pohodlnom oblečení na cvičenie. Pekné veci majú na Tchibo.sk a sú tam často aj zľavy.

Dôležité je, aby ste si vybrali šport, ktorý vás bude naozaj baviť. Len tak sa udržíte namotivovaní a okrem pondelku budete cvičiť aj v utorok a stredu.

Začiatočníci by mali začať s kratším cvičením na 20 – 30 minút. Neskôr môžete pokojne pridať zopár ďalších pridať.

Dôležité je, aby ste to na začiatku “neprepálili” a cvičenie si neznechutili.

Ako začať cvičiť doma?

Či už ste človekom, ktorý pravidelne cvičí vo fitness centre alebo ten, ktorý s cvičením začína, dôležité je uvedomiť si jednu vec.

Pri domácom cvičení sa môžete často stretnúť s tým, že začnete niečo upratovať alebo riešiť. Mobil a všetky iné veci, ktoré by vás vyrušovať, dajte preč.

V prípade, ak cvičíte podľa aplikácie v mobile, dajte si offline mód. Cvičenie je vaša chvíľka, počas ktorej by ste sa mali venovať len tejto jednej aktivite.

Nemyslite na to, čo ste ešte nespravili alebo čo vás čaká.

Vyčistite si hlavu a dobre si zacvičte.

Najlepšie urobíte, ak si doma zariadite jednu miestnosť práve na cvičenie. Ak však nemáte miestnosť navyše, cvičte v obývačke.

Vyhnite sa cvičeniu v spálni alebo miestnosti, kde spíte. Ide totižto o izbu, kde spravidla oddychujete.

Práve preto by ste ju nemali kombinovať s miestnosťou, kde sa potíte a vydávate veľké množstvo energie.

Dobrá hudba je základom

Nezabúdajte, pri cvičení doma musíte mať dostatok motivácie na to, aby vás nič nerušilo. Všetkému dokáže dopomôcť dobrá hudba.

Pred cvičením si vytvorte playlist so svojimi obľúbenými interpretmi. Ak by sa vám to náhodou nechcelo, alebo by ste na to nemali čas, na Youtube alebo iných streamovacích službách nájdete desiatky pripravených playlistov.

Rozhodne si jeden z nich zamilujete.

Dobrá hudba vás udrží v tempe. Nehovoriac o tom, že práve vtedy, keď si myslíte, že už ďalej nemôžete pokračovať, vás môže určitým spôsobom potlačiť vpred.

Vyhnite sa pomalým pesničkám. Tie je dobré vypočuť si pri vydýchaní a ponaťahovaní sa po cvičení.

Cvičenie si plánujte

Ak pravidelne cvičíte vo fitness centre, je pre vás úplne normálne, že po práci alebo škole si vezmete svoju tašku a idete cvičiť.

Keď ste však doma, vždy sa nájde nejaká vec, ktorú musíte urobiť. Je jedno, či ide o prácu alebo nejaké domáce upratovanie.

Namiesto toho, aby ste cvičenie úplne vynechali a vypadli z určitej rutiny, mali by ste si ho naplánovať.

Rovnako, ako si plánujete jednotlivé pracovné veci, tak si naplánujte do kalendára či diára cvičenie.

Vyhraďte si hodinu na to, aby ste si dobre zašportovali.

Keď budete mať cvičenie medzi ostatnými plánmi, uvidíte, že sa budete cítiť omnoho horšie, ak ho budete chcieť vynechať alebo presunúť na iný deň.

Vyberte si správny čas

Keď cvičíte doma, máte jednu veľkú výhodu. Môžete si vybrať akýkoľvek čas na to, aby ste si išli zabehať alebo posilňovať.

Nemusíte sa orientovať otváracími hodinami fitness centra.

Ak vás čaká náročný deň, zacvičte si ráno. Okrem toho, že sa skvelo prebudíte, taktiež sa budete cítiť veľmi dobre.

Poobedné cvičenie mnohým narúša plány, no ak sa počas týchto hodín cítite lepšie, pokojne na ne stavte.

Vyhnite sa však cvičeniu tesne po obede. Medzi cvičením a jedlom by mala byť aspoň trojhodinová pauza.

Večerné cvičenie nie je taktiež dobré. Ovplyvňuje spánok.

Ak si chcete v noci dobre oddýchnuť, posledný väčší pohyb počas dňa by mal byť približne tri hodiny pred odchodom do postele.

Tento fakt sa však neuplatňuje na prechádzky.

Večerná prechádzka po čerstvom vzduchu je pre spánok veľmi dobrá. Pomôže vám rýchlejšie zaspať.

Nezabudnite na vybavenie

Každý profesionál potrebuje na dobré cvičenie aj správne vybavenie. Samozrejme, nemusíte byť profesionálom, aby ste si kupovali činky.

Základné cvičebné náradie je dobré pre každého, kto rád cvičí a chcel by aspoň trochu zmeniť svoju postavu a životný štýl.

A čo patrí k základnému vybaveniu?

Prvou vecou sú činky. Najlepšie je kúpiť si rovno niekoľko typov v rôznych veľkostiach.

Ak však doma nechcete mať desiatky činiek, je dobré ak si vyberiete také, ktoré sa dajú nakladať.

Nakladacie činky sa veľmi jednoducho používajú a poskytujú vysoký komfort v tom, že si ich viete upraviť presne podľa seba.

Ďalším skvelým príslušenstvom sú napríklad kettlebelly či iné typy závaží. Pomocou nich dokážete precvičiť všetky partie.

K vybaveniu sa počítajú aj rôzne stroje ako bežiaci pás alebo stacionárny bicykel. Veľmi populárne sú tiež steppery.

Pri takýchto strojoch však čakajte s vyššími poplatkami. Je preto dobré vybrať si jeden kvalitný model, ktorý vydrží roky.

Počuli ste už o systémoch?

Systémy na cvičenie na doma sú jednou zo skvelých alternatív pre každého, kto si chce precvičiť celé telo, no nechce si kupovať desiatky rôznych typov závaží.

Jedným z obľúbených je aj SM systém. Ten v sebe kombinuje prirodzenú koordináciu chôdze. Cviky sú jednoduché, zvládne ich aj začiatočník.

Existujú viaceré techniky, ktoré môžete využiť, vďaka čomu je cvičenie vždy zaujímavé a iné.

Cvičenie s vlastnou váhou

Nie každý má rád cvičenie so závažím alebo na strojoch. V takýchto prípadoch je dobré staviť na cvičenie s vlastnou váhou.

Pri tomto cvičení vám stačí, aby ste si zakúpili podložku. Pomocou nej budete môcť vykonávať množstvo cvikov na zemi bez toho, aby vás boleli kĺby.

Plus, nezabúdajte ani na fitness oblečenie a topánky. Mnohí totižto doma často zabúdajú na správnu obuv.

Rovnako ako na vonku alebo vo fitness centre, aj doma je potrebné, aby ste mali nohu stabilnú a na jednom mieste.

Cvičenie na boso nebýva práve najlepším riešením. Nohy sa vám môžu často šmýkať, čo vedie k úrazom.

Čo cvičiť?

Občas sa stane, že doma jednoducho nemáte inšpiráciu a neviete, čo cvičiť. Netreba sa však báť, na tento problém existuje veľké množstvo riešení.

Prvou možnosťou sú fitness aplikácie, ako napríklad Nike Training Club, Adidas Training, HitFit, Asana Rebel a množstvo ďalších.

Výhodou týchto aplikácií je najmä to, že vám poskytujú rôzne typy cvičenia. Sami si vyberáte z úrovne intenzity alebo typu.

Ďalšou možnosťou sú cvičebné videá na Youtube či iných sociálnych sieťach. Do vyhľadávača stačí zadať “workout” a následne sa preberať tisíckami videí.

Dobre urobíte, ak si rozdelíte cvičenie na jednotlivé partie a výber si trochu zúžite.

Zhrnutie

Cvičenie doma môže byť náročné, no ak viete, ako na to, určite ho zvládnete. Vyskúšajte jeden z našich tipov a zaraďte do svojich bežných dní pravidelný pohyb. A v prípade, že pravidelne cvičíte vo fitness centre, túto alternatívu vyskúšajte. Raz za čas, keď sa vám do fitness centra nebude chcieť ísť, ju určite využijete.

Podobné články
Cvičenie

10 výhod, prečo by ste mali začať pravidelne plávať

Plávanie nie je len obľúbenou letnou aktivitou, ale aj jedným z najkomplexnejších a najzdravších športov, ktoré môžete zaradiť do svojho každodenného života….
Cvičenie

Ako sa naučiť stojku na hlave

Stojka na hlave, známa aj ako shirshasana v joge, je pôsobivý a zábavný cvik, ktorý nielenže zlepšuje rovnováhu a silu, ale aj…
Cvičenie

Aké sú benefity pole dance?

Pole dance, kedysi spájaný predovšetkým s nočnými klubmi, prešiel v posledných desaťročiach významnou premenou. Dnes je uznávaný ako bežná forma fitness a…