Káva patrí medzi najpopulárnejšie stimulanty. Mnohí po nej siahame preto, aby nás trochu nakopla či naštartovala a ona to skutočne dokáže. Po jej vypití sme prebudenejší, máme viac energie, cítime sa lepšie a šírime pozitívnu náladu. Káva je pritom cenná aj pre športovcov a vie im pomôcť zvýšiť fyzický výkon.
Skúmaniu prepojenia kávy a športového výkonu sa venovalo už množstvo odborníkov, ktorí dospeli k podobným výsledkom. Ako píše zdroj Science Alert, káva a kofeín pomáhajú zvyšovať výkon pri behu, cyklistike, futbale, tenise, golfe i pri vzpieraní.
Kofeín ako podporná látka
„Kofeín patrí medzi najskúmanejšie látky, ktoré by mali športovcom napomôcť k lepším výkonom a k dlhšiemu a tvrdšiemu tréningu,“ povedal Dr. Neil Clarke z Univerzity v Coventry. „Výsledok toho je taký, že profesionálni i amatérski športovci kofeín často využívajú ako podpornú látku pri širokom spektre aktivít.“
S rovnakým záverom prišla aj stránka verywellfit.com. Tá vo svojej analýze vymenovala niekoľko príčin, prečo je to tak. Autorka Darla Lealová však súčasne zdôraznila, že by malo ísť len o čistú čiernu kávu.
Kofeín nedovolí nástup únavy
Medzi výhody kávy a kofeínu patrí napríklad toho, že pomáhajú spaľovať tuk a telo nastavia tak, aby nepociťovalo únavu. Ak niekde píšu, že káva dodáva energiu, nemusí to byť úplná pravda: ona nám ju nedodá, ale súčasne ani nedovolí nastúpiť únave. Platí však, že zrýchľuje metabolizmus, zlepšuje koncentrovanosť a znižuje svalovú bolesť
„Vyššie množstvo kofeínu výrazne zlepšuje schopnosť organizmu spaľovať pri cvičení tuk,“ píše Lealová. „A okrem toho platí, že ranné pitie kávy potláča chuť do jedla a vďaka tomu v priebehu dňa prijmeme menej kalórií.“
Doping necelú hodinu pred tréningom
So zaujímavými informáciami pritom prišiel aj Cosmopolitan, ktorý dal priestor trénerke Britskej atletickej asociácie (UKA) a bežkyni na ultradlhé vzdialenosti Alexandre Cookovej, ktorá je okrem toho aj registrovanou klinickou a športovou dietologičkou.
Tá tvrdí, že kofeín treba prijať približne 45 minút pred začiatkom fyzickej aktivity. V takom prípade to bude úplne ideálne. „Kofeín je pomerne rýchlo absorbovaný prostredníctvom tenkého čreva a obehovým systémom sa dostane do tkanív,“ uviedla Cooková. „Rýchlo je absorbovaný aj mozgom a jeho zvýšená úroveň sa v krvnom riečisku prejaví po 15 až 45 minútach, pričom vrchol je dosiahnutý približne po hodine.“
Profíkom pomôže budík
Športovec by si mal všetko v ideálnom prípade dobre naplánovať a pripraviť sa na to, kedy bude cvičiť. „Ja si budík na mobile nastavujem na hodinu pred začiatkom cvičenia a športovej aktivity. Takto sa postarám o to, že príjem kofeínu načasujem tak, aby som dosiahla optimálny efekt,“ pripomenula Alexandra Cooková.
My sme v tejto súvislosti oslovili aj slovenského kávového odborníka a majiteľa pražiarne kávy Coffeein. Peter Szabó v rozhovore pre náš web potvrdil, že uvedené informácie sú založené na pravde.
Kvalitná káva bez mlieka a cukru
„Športovcom by som však určite odporučil staviť na kvalitnú kávu. Je to podobné, ako pri iných suplementoch, ktoré používajú. Ak chcú niečo dosiahnuť, tiež nejdú do podradnej kvality, ale poobzerajú sa po lepších produktoch,“ skonštatoval.
Súčasne však pripomenul aj inú vec, na ktorú by sme si mali dať pozor. Ak si niekto kávu „vylepší“ rôznymi doplnkami, môže to byť kontraproduktívne. „Keď si do nej niekto pridá cukor, mlieko či smotanu, tak prijme veľa zbytočných kalórií. Pozitívny účinok kofeínu, ktorý od kávy očakáva, potom môže byť až druhoradý,“ usmial sa Peter Szabó.