Filtrácia vody predstavuje spoľahlivý spôsob, ako zbaviť vodu nežiaducich látok, ktoré nášmu telu alebo spotrebičom v domácnosti neprospievajú. Úpravu vody môžeme realizovať centrálne, tzn. na prívode do objektu alebo lokálne, teda v miestach, kde vodu priamo používame.
Prečo investovať do filtračného zariadenia?
Chcete mať istotu, že pijete naozaj čistú a kvalitnú vodu? Domáce filtre na vodu sú riešením. Ak čerpáte vodu z verejného vodovodu, za jej kvalitu zodpovedá dodávateľ, teda vodárenská spoločnosť. Takáto voda je neustále monitorová a nežiaduce látky by nemali presahovať limitné hodnoty stanovené Úradom verejného zdravotníctva. Kvalita vody sa však môže zmeniť počas jej transportu v distribučnej sústave, napr. v dôsledku starých potrubí.
Ak čerpáte vodu zo studne, riziko kontaminácie je väčšie. Nachádzať sa tu môžu rôzne mikroorganizmy a baktérie, dusičnany, železo a ďalšie.
Filtrácia nielenže odstráni nežiaduce látky, ale môže zlepšiť chuť vody a odstrániť nepríjemný zápach. Okrem toho chráni domáce spotrebiče pred usadzovaním vodného kameňa a predlžuje tak ich životnosť.
Centrálna úprava vody na prívode
Na hlavnom prívode vody môžeme odstrániť zákal, hrdzu, piesok a zmäkčiť tvrdú vodu, inak povedané zlepšiť úžitkové vlastnosti vody. Rozhodnutie o tom, aký filter zvoliť, by sme mali robiť na základe rozboru vody, ktorý pozostáva z mikrobiologických, fyzikálnych a chemických skúšok. Úprava vody môže zahŕňať kombináciu rôznych technológií.
- Základom je mechanický filter, ktorý zachytáva nečistoty ako je hrdza, piesok a iné.
- Ďalej sú to filtre na vodu, ktoré cielene odstraňujú špecifické látky, napr. filter na chlór, železo či dusičnany.
- Na prívode môžeme upravovať aj tvrdosť vody, spôsobenú vysokou koncentráciou vápnika a horčíka, a to pomocou zmäkčovača.
Lokálna úprava vody v mieste použitia
Filtrácia v mieste použitia sa zameriava hlavne na zlepšenie chuti a kvality vody určenej na pitie. Vďaka menším prietokom tu môžeme nainštalovať sofistikovanejšie filtračné technológie. Medzi najpoužívanejšie filtre v kuchyni patria:
- Systém reverznej osmózy – vysoko účinný proces filtrácie, ktorý využíva špeciálnu polopriepustnú membránu (priepustnosť menej ako 1 nm), ktorá prepustí iba molekuly vody, zatiaľ čo nečistoty, baktérie a iné nežiaduce látky zachytí.
- Ionizátor vody – mení štruktúru vody elektrolýzou, vytvára zásaditú (alkalickú) a kyslú vodu.
- Uhlíkové filtre do drezu – slúžia na okamžité zlepšenie kvality vody, ktorú pijeme a používame na varenie (priamo v kuchyni). Sú vhodné pre úpravu vody z vodovodu, ako aj zo studne.
Zdroj foto: Maksym Yemelyanov / Adobestock.com