Keď chceš zistiť, čo sa práve vysiela a čo sa bude vysielať v televízii, pravdepodobne pôjdeš na Google a budeš hľadať TV program online. No nebolo to tak vždy.
Kedysi sa informácie o televíznom programe hlásili v rádiu a tiež priamo v televízii. Tety hlásateľky hlásili nasledujúci program – správy, šport, seriály. Čokoľvek vysielali, dozvedel si sa o tom z vysielania. V podstate je to stále podobné, no tety hlásateľky už neexistujú a nikto ti čistou slovenčinou nepovie, aký program nasleduje.
V minulosti boli veľmi obľúbenou formou TV programu aj noviny. Denníky odoberali na Slovensku tisíce domácností a v každom bola aj informácia o televíznom programe na daný deň. Neskôr, keď sa rozšírila ponuka staníc, vznikol aj samostatný časopis venovaný len televíznemu programu na nasledujúce týždne.
Ešte aj dnes vieš kúpiť noviny, ktoré sú celé venované televíznemu programu a vedz, že takéto noviny boli pred desaťročím takmer v každej domácnosti. Okrem toho, televízny program stále môžeš nájsť aj v denníkoch či týždenníkoch, kde sú mu venované samostatné stránky.
Prvý teletext vznikol v roku 1974, no na Slovensko sa dostal podstatne neskôr. Bolo to niečo medzi novinami a internetom priamo v televízii a staršie televízie ho majú stále. Keď poruke neboli noviny, teletext bol dobrým zdrojom informácií o televíznom programe. Výhodou bolo aj to, že televízie ho dokázali aktualizovať v prípade potreby, a tak často obsahoval presnejší program ako tlačené noviny.
A dnes? Dnes už nájdeš všetko online – aj televízny program. Existuje niekoľko web stránok, kde nájdeš aktuálny program staníc z celého sveta vrátane tých slovenských.