NEW!Ako ovládnuť cvičenie doma? Toto sú najzaujímavejšie spôsoby! Čítajte tu

CvičenieŠport

Ako deti motivovať, aby sa viac hýbali

Posledný rok bol ťažký pre všetkých. Uväznil nás doma a pripútal nás k počítačom. Deti sú nútené absolvovať vyučovanie a krúžky online. Zákaz vychádzania taktiež obmedzuje pohyb v rámci voľnočasových aktivít. Rok sme strávili v sede, ktorý je z dlhodobého hľadiska degeneratívny. Hlavne pre detičky, ktoré sa vyvíjajú a pre ktoré je pohyb prirodzený.

Pohyb predstavuje jednu zo základných potrieb a je rovnako dôležitý ako strava a spánok.  Veľa detí dnes nevie pekne chodiť a behať, nemajú správne držanie tela, majú ploché nohy a trpia rôznymi pohybovými zlozvykmi.

Je preto nutné vykročiť zo svojej komfortnej zóny a byť pre dieťa vzorom. Pohybové návyky, ktoré dieťa získa v predškolskom veku ho budú sprevádzať celý život. 

Dôležité je podporiť dieťa v akejkoľvek pohybovej činnosti, ktorá ho zaujíma.

Ako najlepšie motivovať dieťa k športovej aktivite

Na vývoj dieťaťa má veľký vplyv prostredie, v akom sa pohybuje. Vhodný je preto príklad rodičov alebo kolektív športujúcich detí. Je potom väčšia pravdepodobnosť, že dieťa začne športovať tiež. 

V individuálnom športe je dieťa viac samo za seba, učí sa samostatnosti a zodpovednosti. V kolektívnom športe sa zase učí tímovej spolupráci.

Emocionálne, sociálne a intelektuálne benefity si deti odnesú aj mimo športovú oblasť. Na vlastnej koži sa presvedčia, že sila tímu sa rovná sile najslabšieho hráča. Tiež fakt, že patria do kolektívu im dodáva istotu a sebavedomie.

V akom veku možno osobnosť dieťaťa športom ovplyvniť a kedy už je to zbytočné?

Šport možno považovať za akýsi život na nečisto, keď dieťa prežíva emočné zvraty, túžby, víťazstva a porážky. Prekonáva krízové situácie a strach. Vďaka tomu sa stretne s úskaliami a radosťami života. Má príležitosť naučiť sa zvládať tieto situácie oveľa skôr ako dieťa, ktoré sedí pri televízii a hrá počítačové hry. 

Nikdy nie je neskoro začať aktívne žiť. Je mnoho ľudí, ktorí začali športovať až v dospelosti. Síce sa z nich nestali olympijskí víťazi, ale pozitívny vplyv pohybu sa prejaví veľmi rýchlo a je viditeľný na prvý pohľad.

Ako veľmi je dôležitý prístup rodiča?

Dnešná generácie detí je úplne odlišná. Deti trávia veľa času doma, majú k dispozícii technológie, ktoré im vypĺňajú voľný čas.

Za prirodzený pohyb dieťaťa je v jeho prvý rokoch zodpovedný rodič. V dnešnej dobe sa však stretávame so staršími rodičmi, ako bolo zvykom kedysi. Nevládzu, a je pre nich jednoduché keď dieťa obsedí a majú ho pod dohľadom.

Vo všeobecnosti existujú nasledovné typy rodičov:

  • tí, ktorí dajú dieťaťu mobil a bránia tak jeho prirodzenému pohybu
  • tí, ktorí vyplnia voľný čas dieťaťa natoľko, že nemá čas sa hrať

Rodičia majú na detstvo svojich potomkov najväčší vplyv. Pre zdravý vývoj je nesmierne dôležité, aby si deti toto obdobie plné hier a radovánok prežili naplno. 

Rozoznávame dva druhy pohybu:

  1. spontánny pohyb – dieťa ho vykonáva spontánne s rodinou alebo kamarátmi v rámci voľnočasových aktivít
  1. cielený pohyb – aktivity pod odborným dohľadom trénera na pohybovom krúžku

Nie je ale vhodné deti do pohybu tlačiť. Je treba nájsť zlatú strednú cestu. Najlepší druh športovania bol kedysi prirodzený pohyb. Deti po škole vybehli na ihrisko a hrali sa samy. Robili to, na čo mali chuť. Behali, skákali, hrali sa. Bez väčšej námahy mali 2 -3 hodiny prirodzeného pohybu denne.

Dostatok pohybu:

  • znižuje agresivitu
  • pozitívne vplýva na nervový systém
  • predchádza depresiám
  • pozitívne vplýva na kvalitu spánku
  • posilňuje imunitu

Cielený šport pod dohľadom odborného trénera zároveň:

  • pestuje u detí zodpovednosť
  • zvyšuje morálku
  • učí deti ako sa vyrovnať s prehrou

Ako vybrať dieťatku správy krúžok?

Pri výbere športových aktivít dieťaťa do 6 rokov je nutné prihliadať na to, aby sa pohyb u neho rozvíjal tak ako je pre neho prirodzené. Ideálne je voliť spoločné rodinné aktivity, ktoré dieťa zároveň motivujú.

Podporovať dieťa v pohybových aktivitách s kamarátmi: 

  • preliezanie na ihrisku
  • naháňanie, skákanie
  • loptové hry

Aktivity s rodinou:

  • pravidelné prechádzky
  • bicyklovanie
  • plávanie

Od 6 – 10 rokov života sa najlepšie rozvíja rýchlosť a obratnosť. Pri výbere pohybového krúžku treba prihliadať na každé dieťa individuálne. Rodičia najlepšie poznajú svoje deti, ich záľuby aj telesné schopnosti. Zároveň treba porozmýšľať koľko času vedia rodičia venovať poobedným krúžkom. Ideálom v tomto prípade sú krúžky v rámci škôlky alebo družiny.

Až po 10 roku by si deti mali vyberať šport, ktorý má špecializovanejší tréning. Dieťa si už samé dokáže uvedomiť čo mu ide a čo nie. Samozrejme, sú športy, pri ktorých je výhodou byť extrovert alebo introvert.

Či už má naše dieťa ambície vrcholového športovca alebo nie, v každom prípade je na mieste pochvala a podpora.  Je dôležité viesť deti k tomu, že šport je hlavne zdrojom radosti a zábavy.

Foto: Unsplash

Podobné články
Šport

Čo si zobrať so sebou do posilňovne?

Chystáte sa do posilňovne a chcete sa pripraviť tak, aby váš tréning prebehol čo najlepšie? Správne vybavenie môže výrazne ovplyvniť vašu výkonnosť,…
Cvičenie

10 výhod, prečo by ste mali začať pravidelne plávať

Plávanie nie je len obľúbenou letnou aktivitou, ale aj jedným z najkomplexnejších a najzdravších športov, ktoré môžete zaradiť do svojho každodenného života….
Cvičenie

Ako sa naučiť stojku na hlave

Stojka na hlave, známa aj ako shirshasana v joge, je pôsobivý a zábavný cvik, ktorý nielenže zlepšuje rovnováhu a silu, ale aj…