Prvý televízny okruh štátneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) začal vysielať 1. januára 1993. Do roku 2004 bol názov televízie STV1, dnes sa volá Jednotka a je súčasťou verejnoprávneho multiplexu. Televíziu vedie Jaroslav Rezník, ktorý je riaditeľom RTVS.

Spravodajstvo

Hlavným spravodajským formátom sú Správy RTVS vysielané každý deň o 19:00 hod. Po nich nasledujú pravidelne športové správy s názvom Góly – body – sekundy (19:55 hod) a Počasie (20:20 hod). Okrem toho sem patria aj ďalšie spravodajské a publicistické programy ako Ranné správy, Mimoriadne správy, Krátke správy RTVS či Správy a komentáre.

Relácie, seriály, dokumenty a šport

Súčasťou programu Jednotky sú vlastné relácie a série ako napr. Dámsky klub, Duel, 5 proti 5, Folklorika, ale aj politické diskusné relácie ako O 5 minúty 12.

Televízia sa snaží do programu zaraďovať aj rôzne zaujímavé zahraničné seriály a filmy, ktoré často nie sú opozerané, mainstreamové, a tak dokážu zaujať divákov tým, že sú pre nich niečím novým. Nájdeme medzi nimi však aj známe a kvalitné zahraničné tituly.

Ponuka je plná tiež rôznych zábavných, vedomostných a iných relácií, ktoré sú medzi divákmi obľúbené a sledované. Z času na čas sa aj na RTVS objaví reality show. Výnimkou nie sú ani kvalitné dokumenty.

Jednotka je tiež kanálom, ktorý vysiela hlavné športové prenosy z futbalu, hokeja a iných odvetví.