Tento web používá soubory cookie. Dalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Rozumiem
Smrť v Benátkach na 213: V piatok večer balet Štátneho divadla Košice

Balet na obrazovkách 213. V piatok 30. decembra odvysielame od 22:10 záznam divadelného predstavenia na motívy svetoznámej novely nemeckého spisovateľa prelomu 19. a 20. storočia Thomasa Manna Smrť v Benátkach. Súčasné tanečné divadlo z tvorivej dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha v prevedení baletu štátneho divadla Košice.

Inscenácia nastoľuje problém vzťahu mladej generácie k súčasným hodnotám a zmyslu ich sebapoznávania. Autorský tanečný príbeh sa odohráva v impresionistickom období na motívy osudu starnúceho nemeckého spisovateľa, ktorý sa na jeseň svojho života pokúsi zbúrať všetko konvenčné, čo obklopovalo jeho život doteraz a zažíva renesanciu pocitov z nového miesta v Benátkach, ale i túžob, ktoré nikdy predtým necítil.

Dielo bude o túžbe, hľadaní, láske i sklamaní, nádeji a ideáloch, ale aj o starobe. Mannovu románovú predlohu z roku 1912 autori aktualizovali pre dnešok, pre obdobie súčasnej mladej generácie, ktorá hľadá zmysel života a vzťah k sebe  samému či k iným.

Scénu a kostýmy navrhol Andrii Sukhanov, hudbu čerpal realizačný tím predovšetkým z tvorby Gustáva Mahlera. V úlohe starnúceho Gustava von Aschenbacha sa predstavia Sergii Iegorov, Maksym Sklyar a Andrii Sukhanov. Tadzia budú tancovať Vasyl Sevastyanov, Igor Pashko a Kostiantyn Brandler. V sólových postavách diváci uvidia Ivana Shekhautsova, Jozefa Marčinského, Elenu Chetvernyu, Inessu Yagolnik, Yulyiu Chemitovu, Akiru Omiya,  Lillu Babos, Katarínu Frigovú, Gyongy Virág, Evu Sklyarovú, Boglárku Kowalski a Ami Fujikawu.

FOTOGALÉRIA