Tento web používá soubory cookie. Dalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Rozumiem
CELÁ RELÁCIA Stvorení pre šport o parkoure a s mentálnym koučom Cháru a Gáboríka

Mentálny kouč je spoločnosťou akceptovanejší termín pre psychológa, priznal Michal Kopčan v magazíne 213 Stvorení pre šport. Pracuje aj s hráčmi Dukly Trenčín, ale aj so Zdenom Chárom či Mariánom Gáboríkom, ktorí hrajú v najlepšej lige sveta.

"Väčšina ľudí, ktorí za mnou prichádzajú, má nejaký problém a chce ho vyriešiť. Alebo sa v nejakej fáze života zasekli. Prípadne u športovcov viacero dôvodov, napríklad na tréningu podávajú výborné výkony a v zápase to nie sú schopní potvrdiť. Prípadne strácajú koncentráciu a b´vajú frustrovaní," povedal na adresu hokejistov.

Spoločný menovateľ väčšiny jeho klientov je, že si nevedia poradiť so stresom. To je problém mnohých povolaní. Väčšine ľudí v tom pomôže šport, u hokejistov problém vychádza práve zo športu. "Stres pochádza z myšlienky a nie z niečoho externého. Keď ľudia pochopia, čo je stres, tak stráca svoju silu. Ako bývalý športovec som pociťoval stres a tera sa klientom snažím pomáhať bojovať s ním," zamyslel sa Kopčan.

Tvrdí, že ľudia sa často snažia potláčať myšlienku. "Ale načo? Myšlienky prichádzajú a odchadzajú, netreba s nimi pracovať. Denne ich máme do stotisíc. Načo prcovať s niečím neproduktívnym," pýta sa.

V nedeľu štartuje na 213 nová séria Stvorení pre šport a okrem rozhovoru s mentálnym koučom predstaví šport parkour, tvorcovia budú variť zdravý koláč a zaznie aj zaujímavá myšlienka, ako môžu domáce práce nahradiť u bežného človeka športovanie.