Tento web používá soubory cookie. Dalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Rozumiem
Mária Porubčinová

Slovenská operná speváčka, sopranistka Mária Porubčinová je rodáčka z Považskej Bystrice. Spev vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Zlatice Livorovej. Svoj talent okrem iného rozvíjala aj na majstrovských kurzoch u významných speváckych osobností ako Magdaléna Hajóssyová, Naděžda Kniplová či Peter Dvorský. Na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave získala Cenu za najlepšiu interpretáciu diel slovenského autora, absolvovala súťaž Concorso Iris Adami Coradetti v talianskej Padove a taktiež sa stala finalistkou Medzinárodnej speváckej súťaže Montserrat Caballé v španielskej Zaragoze.

Na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni obsadila tretie miesto a získala najvyššie ocenenie spolu s cenou publika na Competizione dell´Opera v Drážďanoch. Javiskový debut mladej sopranistky sa uskutočnil v roku 2005 v titulnej role Dvořákovej opery Rusalka na scéne Janáčkovej opery v Brne. Odvtedy stvárnila viacero postáv na slovenských aj zahraničných operných javiskách po boku renomovaných operných umelcov a pod taktovkami vynikajúcich dirigentov.

Mária Porubčinová je tiež vyhľadávanou koncertnou umelkyňou. Spolupracovala so Staatstheater Braunschweig v Nemecku a v tomto období jej umeleckú kariéru na krátky čas prerušili príjemné materské povinnosti. V súčasnosti pôsobí ako umelec na voľnej nohe, je matkou dvoch detí a spolu s manželom, taktiež hudobníkom, žije v Zürichu.