Tento web používá soubory cookie. Dalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Rozumiem
KOMENTÁR Jána Šillera: Tour de France stratila oveľa viac ako Sagan

Fatálna chyba rozhodcovskej komisie zruinovala Tour de France 2017. Prvotný krutý verdikt, ktorým Tourminátora obrali o 80 bodov, sa jury nakoniec málil. Peter mal stále veľkú šancu na zisk zeleného dresu. Minulý rok totiž vyhral o takmer 250 bodov. Pre istotu ho teda eliminovali úplne.

Zlomené srdce slovenských fanúšikov ešte viac rozdeptali titulky európskych denníkov, ktoré svorne neférovo píšu o brutálnom útoku Sagana na Cavendisha. Videá, ktoré následne zaplavili internet, však jasne dokazujú, že to bol práve kontroverzný Brit, kto zapríčinil kontakt cyklistov, keď zložil svoju hlavu na majstra sveta. Faktom zostáva, že jazdec tímu Dimension data sa pustil do šialene úzkeho priestoru, kde si od začiatku koledoval o pád. Spomalené zábery jasne dokazujú, že Sagan nejavil najmenší úmysel o kolíziu a jeho lakeť pád nespôsobil. Cavendish bol v čase vychýlenia Saganovho lakťa už neodvratne hlboko v páde. Verdiktu rozhodcov dlho nemohla uveriť ani iná cyklistická legenda – Lance Armstrong, ktorý viackrát zdôraznil, že vylúčenie najväčšej hviezdy TdF je mylné, neoprávnené a jury to pobabrala. Neskôr večer sa v podobnom duchu vyjadril aj Saganov odveký rival André Greipel, ktorý sa za svoj predčasný nesprávny úsudok Petrovi verejne ospravedlnil.

Slovenský rýchlik je v posledných rokoch najpopulárnejším cyklistom na svete. Každý vie, že Žilinčan nie je žiadny zákerák ani provokatér, ale naopak férový „fajn chalan“. Je to skôr Cavendish, koho zákernosti dnes znova prichádzajú na pretras. Či už z Le Tour 2013 alebo nehanebný počin z ostatnej olympiády v Riu na dráhe. Paradoxne, tie zostali nepovšimnuté. V čerstvom Saganovom prípade mocní zariadili aj poistku poistky. Náš pretekár okrem vylúčenia dostal aj pokutu 200 švajčiarskych frankov. Pravidlá hovoria jasne: "Proti rozhodnutiu komisie alebo rozhodcov ohľadom pretekárskeho incidentu sa nie je možné odvolať, pokiaľ je tento krok odmenený pokutou vo výške 200 švajčiarskych frankov a vyššou".

Diskvalifikácia bola zrejme aj proti pravidlám Medzinárodnej cyklistickej únie UCI. Priestupky počas šprintu paragraf 10.1.2. trestá maximálne penalizáciou a zmenou poradia. Ak to bolo vyhodnotené ako odstrčenie súpera tak paragraf 11.3.2. hovorí o diskvalifikácii len v prípade, že ide už o druhý priestupok alebo sa priestupok odohral v poslednej etape. A toto nie je Saganov prípad.

Vrchní činovníci TdF si zaklincovali vlastný gól. Cieľ sa im splniť podarilo, no oveľa viac ako Peťo tým utrpela samotná Tour. Peter Sagan je legendou a hrdinom a navždy ním zostane. Zo slávnych a prestížnych pretekov sa stala fraška.